Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Küçükçekmece (Halkali)-Basaksehir-Arnavutköy-Havalimani Metrosu 2 TBM’nin varis törenine katildi.

Bakan Karaismailoglu, “Türkiye’nin dört bir yaninda, 4 bine yakin noktada devam eden projelerimizden biri olan Küçükçekmece(Halkali)-Basaksehir-Anlrnavutköy- Istanbul Havalimani Metro Hattındaki çalışmalarımızda birazdan önemli bir ana tanıklık edeceğiz.

1 Mart 2021 tarihinde Halkali-basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani Metro Hatti kapsaminda, Olimpiyatköy Istasyonu’ndan Halkali Istasyonu yönüne çalismalarina baslayan 2 tünel açma makinesinin (TBM) 5 bin 255 metrelik kazi yaparak M13 makas yapisina ulastiklari bu anlamli günde sizlerle bir araya gelmekten duydugum memnuniyeti ifade ediyor, Istanbul’u, tarihine, kültürüne yakisir biçimde dünyanin en gelismis sehirlerinden biri hâline getirmek için ilkleri gerçeklestiriyor, alt ve üst yapi yatirimlarimizi birer birer Istanbullularin hizmetine sunuyoruz. Yeni projelerimiz için de ilk günkü sevkle çalismalarimizi sürdürüyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Istanbul-Izmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, Istanbul-Ankara Yüksek Hizli Tren Hatti, Istanbul Havalimani ve Çamlica Kulesi gibi tüm dünyanin gipta ile baktigi mühendislik harikasi, son teknoloji dev projeler ile Istanbul’u hayallerin ötesine, bambaska bir noktaya tasiyoruz” ifadelerini kullandi.

"Çalismalar 7 gün 24 saat devam ediyor" diyen Bakan Karaismailoglu, “Bu dev projelerin yani sira Istanbul’un dört bir yanini modern rayli sistem aglari ile donatiyoruz. Bakanlik olarak Marmaray ve Levent-Hisarüstü Metro Hattiile birlikte Istanbul’da halkimizin hizmetine sundugumuz metrolarimizin toplam uzunlugu 80 kilometreye ulasti. 5 hattimizda ise, yapim çalismalarimiz 7 gün 24 saat esasiyla devam ediyor. Toplam uzunlugu 91 kilometre olan bu hatlarimiz; Pendik-Tavsantepe-Sabiha Gökçen Havalimani, Bakirköy (IDO)-Bahçelievler-Güngören- Bagcilar (Kirazli), Basaksehir-Çam Sakura hastanesi-Kayasehir, Gayrettepe-Kagithane-Kemerburgaz-Göktürk-Istanbul Havalimani ve Küçükçekmece (Halkali)-Basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani metro projeleridir. Ihale islemlerini tamamladigimiz, Çok yakinda temelini atacagimiz 4 km’lik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlica Rayli Sistem hattimizin müjdesini de tüm Istanbullulara buradan vermek isterim” dedi.

“ISTANBUL’UN RAYLI SISTEM AGININ TOPLAM UZUNLUGU 2023 YILINDA 354,3KILOMETREYE YÜKSELECEK”

“Istanbul’un rayli sistem aginin toplam uzunlugu 2023 yilinda 354,3kilometreye yükselecek” diyen Karaismailoglu, “Toplam uzunlugu 8,3 kilometre olan Kazliçesme-Sirkeci Kentsel Ulasim ve Dönüsüm projesinin insaai faaliyetlerine geçmek üzere adimlarimizi atiyoruz. Böylece toplam uzunlugu 103,3 kilometreye ulasan 7 projemiz tamamlandiginda su an 251 kilometre olan Istanbul’un rayli sistem aginin toplam uzunlugu, 2023 yilinda 354,3kilometreye yükselecek. Böylece Istanbul’un rayli sistem aginin yüzde 52’sini bakanligimiz kazandirmis olacak. Hizla ilerleyen ve tamamlanarak halkimizin hizmetine sunulan bu çalismalarimiz bizi gururlandiriyor. Bakanligimiz marifetiyle Istanbullularin sehir içi ulasimini konforlu kiliyor, tüm Istanbulluya karsi sorumluluklarimizi yerine getiriyoruz. Biliyorsunuz, sehrin ulasim altyapisiyla sorumlu birilerinin, atmadigi adimlari, sunmadigi hizmetleri de Istanbullulara bakanlik olarak biz sunuyoruz. Çünkü bizler hizmet siyasetinin mensuplariyiz. Bu nedenle de yaptiklarimizla yetinmiyor, mevcut projelerimizi en kisa sürede Istanbullularin hizmetine sunmak için canla basla çalisiyor ve yeni hatlar için çalismalarimizi sürdürüyoruz” dedi.

Karaismailoglu, “Su anda içinde bulundugumuz Halkali’dan baslayip Atakent, Basaksehir (Kayasehir), Arnavutköy’den geçerek Istanbul Havalimani’na ulasan hattimiz, 31,5 km uzunlugunda 8 istasyondan olusuyor. Toplam da 79 km’lik Gayrettepe - Kagithane - Istanbul Havalimani - Arnavutköy - Basaksehir - Halkali metro sisteminin tüm araçlarina hizmet edecek depo sahasi ve havalimanindan geçmek üzere projelendirilen Hizli Tren Istasyonu’nun peronlari da yine bu proje kapsaminda insa ediliyor. Projemiz tamamlandiginda; Marmaray Hatti’nin Halkali-Basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani’na devami saglanacak, yine Bakanligimiz tarafindan yapilan Basaksehir Çam ve Sakura Hastanesi metro hattina aktarma imkâni da sunulacak. Küçükçekmece (Halkali)-Basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani projesi kapsaminda kullanilan 8 tünel kazma makinasinin ikisi kazilarini tamamladi. Su an 6 makinemiz kazilarina devam ediyor” diye konustu.

2022 yili Mart ayi itibariyle kalan tüm tünel kazi islerinin bitecegini söyleyen Karaismailoglu, “Bugün itibariyla toplam 62 bin 603 metrelik tünel isimizin 43 bin 763 metresini, yani yüzde 70’ini tamamladik. 2022 yili Mart ayi itibariyle kalan tüm tünel kazi islerini de bitirecegiz. 2022 yilinin sonunda 31,5 kilometrelik bu hatti halkimizin hizmetine sunmayi planliyoruz. Bakanlik olarak insa ettigimiz bu hat, hem halkimizin hem de uluslararasi tüm misafirlerimizin, trafikte zaman kaybetmeden ve konforla Istanbul havalimani basta olmak üzere Istanbul’umuzun önemli merkezlerine erisim imkani sunacak. Zeminin içinde 97 metre uzunlugunda, 570 ton agirliginda dev birer köstebegi andiran makinelerden ikisini 4,5 ay kadar önce, 1 Mart 2021 tarihinde Olimpiyatköy Istasyonu’ndan Halkali Istasyonu yönüne dogru ugurlamistik. Bugün yine o iki makine için bir aradayiz. Makinelerimiz toplam 5 bin 255 metre kaziyi tamamladilar ve Halkali Stadyum Istasyonu’nu da geçerek bulundugumuz noktaya geldiler. Yeni serüvenleri ve proje kapsamindaki son görevleri ise 7 bin 575 metre daha kazip Halkali’da Marmaraya ulasmalaridir. Yil sonunda insallah hep beraber ona da sahitlik edecegiz. Simdiden hayirli ugurlu olsun. Bu düsüncelerle Küçükçekmece (Halkali)-Basaksehir-Arnavutköy-Istanbul Havalimani Metro hattimizin Istanbul’umuza simdiden hayirli olmasini temenni ediyorum” dedi.

FLY Service