Super Scooper'lar, dünyada orman yangınlarıyla mücadele için özel olarak tasarlanmış tek uçaktır .


30 milyon dolarlık CL-415EAF, şimdiye kadar yapılmış en pahalı hava yangın söndürme uçaklarından biridir.
Insider, nasıl çalıştığını ve onu uçurmak için ne gerektiğini görmek için bu Süper Scooper'ın içine girdi.

[uçak motoru dönüyor]

Anlatıcı: Bu pilotlar Süper Scooper denilen şeyi uçuruyor. 30 milyon dolar civarında, şimdiye kadar yapılmış en pahalı havadan yangın söndürme uçaklarından biri.

Tim Sheehy: Kelimenin tam anlamıyla dev kanatları olan bir tekne ve bir tank gibi inşa edilmiş. Dünyada başka bir uçak yok gibi görünüyor.

Anlatıcı: CL-415 Geliştirilmiş Hava İtfaiyecisi, orman yangınlarında birkaç dakika içinde 1.400 galon su alıp bırakabilir. Bunu, bir seferde yalnızca 200 galon su bırakabilen 1970'lerin bu uçağıyla karşılaştırın.

Sheehy: 30 milyon dolar herhangi bir uçak için çok pahalı. Ancak, aslında en uygun maliyetli havadan yangınla mücadele varlığıdır.

Anlatıcı: Super Scoopers havadan yangınla mücadelede devrim yarattı ve Insider, bu uçağın yangınlarla mücadele için nasıl özel olarak tasarlandığını görmek için Bridger Aerospace ile yakından inceledi. Uçaklar neredeyse 100 yıldır orman yangınlarıyla savaşmak için kullanılıyor, ancak erken girişimler neredeyse o kadar etkili değildi.

Sheehy: 50'li ve 60'lı yıllarda, yangın söndürmek için kullanılan uçakların neredeyse tamamı, II. Tanklar ortalarına bağlandı ve çok gelişigüzel, geçici bir şekilde kullanıldı.

Anlatıcı: Bu derme çatma yangın söndürme uçaklarından bazıları bir seferde sadece 150 ila 200 galon su bırakabiliyordu.

Sheehy: Bugünün dünyasında pek etkili değil ama o zamanlar yapabileceklerinin en iyisiydi.

Anlatıcı: Canadair, özellikle yangınlarla mücadele için bir uçak tasarlaması için sözleşme imzaladı.

Sheehy: Böylece bu uçağın büyükbabası olan CL-215'i tasarladılar. Çok benziyordu.

Anlatıcı: Hangi Viking Air Ltd. 2020'de modernize etti, CL-215'i yeni bir aviyonik sistem, türbin motorları ve daha fazlasıyla güçlendirdi.

Sheehy: Kemiklerine kadar indi ve esasen yeni bir uçak yarattı.

Anlatıcı: 30.000 pound ağırlığındaki CL-415EAF, 30 fit boyunda ve 93 fit kanat açıklığına sahip, bir Boeing 737'nin kanat açıklığından sadece 24 fit geride.

Sheehy: Yaklaştığınızda , devasa boyutunu gerçekten takdir ediyorsunuz.

Anlatıcı: Ama boyutuna rağmen, uçak çok daha küçük bir uçak gibi uçacak şekilde tasarlandı.

Sheehy: Onlara baktığınızda, akrobasi veya akrobasi uçağı gibi görünmüyorlar. Neredeyse C-130 boyutunda bir uçağa biniyoruz, onu aşırı dar kanyonlara, çok alçak irtifalara, yüksek g dönüşlerini yüksek dönüş hızında yatırıyoruz. Bu kadar büyük, bu kadar alçak, bu kadar tehlikeli bir ortamda uçmak çok nadirdir.

Anlatıcı: Scooper, uçuş kontrol yüzeyleri veya pilotların uçağı ayarlamak ve kontrol etmek için kullandığı aerodinamik cihazları nedeniyle çok çeviktir. Herhangi bir uçakta, ana kontrol yüzeyleri, uçağın yalpasını kontrol eden kanatçıklardır; yalpalamayı veya uçağın yönünü kontrol eden dümen; ve uçağın eğimini kontrol eden asansörler. Ve Süper Scooper durumunda, bu uçuş kontrol yüzeyleri süper boyutludur.

Sheehy: Bu önemli, çünkü yavaş ve büyük uçarken, o uçağı o düşük hızlarda gerektiği kadar hızlı hareket ettirebilmek için çok fazla kanatçık alanına, çok sayıda asansör alanına sahip olmanız gerekir.

Anlatıcı: Bu nedenle, Super Scooper 10 fit daha kısa ve yarısı kadar uzun olmasına rağmen, bu dümen bir Boeing 737-900'ünkinden 25 fit kare daha büyüktür. Bu, Scooper için çok önemlidir. Bir kepçe yapmak için 90 knot'a veya saatte 100 milin biraz üzerine yavaşlaması gerekiyor. Bu, uçağın standart seyir hızının neredeyse yarısı.

Sheehy: Kepçe sitenizi belirledikten ve içeri girdikten sonra, teslim alma öncesi kontrol listenizden geçersiniz. Bu öğelerden biri "araştırma aşağı".

Pilot: Sondalar çalışmıyor.

Sheehy: Uçağın suyu alma şekli, durmadığı veya emmediği için vakum yok, kepçeliyor. Ve burada gördüğünüz şeyin içinden, uçağın omurgasının her iki tarafında bulunan, yaklaşık olarak bir araya getirilmiş ellerinizin büyüklüğünde iki sondanın içinden geçiyor ve suya çarptığınız anda yakalıyorlar. Bunu kokpitte hissedebilirsiniz. Boyundurukla yakalamaya hazır olmalısın.

Pilot: Tam orada, biraz güç eklemeye hazırlanın. Şimdi.

Sheehy: Ve su neredeyse anında dolmaya başlıyor.

Anlatıcı: Scooper'ın tanklarını 1.400 galon suyla doldurması 12 saniye sürer ve bu süre zarfında pilotun uçağın hızını ve yönünü koruması gerekir.

Sheehy: Uçak dolduğunda ve tanklar dolduğunda, sondaları geri çekersiniz. Bu sondalar yükseldiğinde uçakta gözle görülür bir dalgalanma oluyor. Uçağı hızlandırmak ve havalanmak için geri alın.

Anlatıcı: Şimdi 11.000 pound daha ağır olan uçak, yüzeyden yükselmek için tasarımına güveniyor.

Barrett Farrell: Kanada bakarsanız, çok büyük bir eğriliği olduğunu görebilirsiniz. Buna muazzam miktarda kaldırma yaratan kamber denir.

Anlatıcı: Ancak aerodinamik, ilgili tek faktör değil. Uçak, onu yüzeyden kaldırmak için gerekenden fazla güç üreten turboprop motorlarla donatılmıştır.

Turner: Her iki tarafta 2.380 mil beygir gücü üretiyorlar.

Sheehy: Bu şeyler son derece dayanıklıdır. Elbette onlarla hiçbir şeye çarpmak istemezsiniz, ancak ateşin termiklerinden yukarı itilen kül veya enkaz ise, bu motorlar bunu çiğneyecek ve çalışmaya devam edecektir.

Anlatıcı: Scooper'ın kabaca üç dakika içinde önceki irtifasına yükselmesini sağlayan her şey.

Pilot: Scooper 282 geliyor, iniş için yüklendi.

Farrell: Yani, bir düşüş için sıraya girdiğimizde hava saldırısı bizi hedefe götürecek. Suyu talep eden yerdeki insanlarla temas halindeler. Düşüşü yapmak için düğmeye basmamız gerektiğinde araziyi, rüzgarı ve yüksekliğimizi hesaba katıyoruz.

Anlatıcı: Pilot yükü indirmeye hazır olduğunda, su damlası düğmesine basacaklar...

Pilot: Ve üç, iki, bir, bırak.

Anlatıcı: Omurgadaki açılır kapılar ve 1.400 galon su salıveriyor.

Pilot: Yük yok.

Anlatıcı: Uçağın tüm yükünü indirmesi sadece iki saniye sürer, bu da pilotun çalışması için çok kısa bir süre.

Farrell: Hedefleme bilgisayarı yok. Her şey hissederek ve deneyimleyerek.

Anlatıcı: Ancak Super Scooper'ın yüksek kaldırma kanadı ve turboprop motorları, orman yangınlarına diğer yangın söndürme uçaklarından daha düşük bir irtifa ve hızdan saldırmasına izin veriyor. 747 Supertanker ve DC-10 gibi uçaklar 200 ila 800 fit arasında düşerken, Super Scooper bunu bir yangının 100 fit yukarısından yapabilir.

Sheehy: Alçak irtifada yangınla mücadele ederken, dağların, dumanın ve ağaçların arasından uçarken, arazi değişikliklerine, bölgedeki diğer uçaklara veya dumanın içinden çıkan engellere hızla uyum sağlama yeteneğine sahip olmak çok önemlidir.

Anlatıcı: Damlamayı gerçekleştirdikten sonra, Scooper, yere yeniden doldurmak yerine başka bir yük almak için su kaynağına geri dönebilir.

Farrell: Yani, damladan damlaya, gerçekten su kaynağımızın ne kadar yakın olduğuna bağlı, ama her altı dakikada bir su yükümüzü düşürdüğümüz yangınlarda bulundum.

Anlatıcı: Uçak, koşullara bağlı olarak yakıt ikmalleri arasında altı saate kadar gidebilir, yani iki saatte bir yakıt ikmali yapması gereken diğer uçaklardan daha uzun süre yangınlarla savaşabilir.

Sheehy: Uçaktaki etiket fiyatı çok pahalı olmasına rağmen, çoğu zaman bunun sadece küçük bir kısmını yapabilen daha geleneksel bir tankerle karşılaştırıldığında, bir servis gününde 150.000 galon teslim edebilir. Aslında en uygun maliyetli havadan yangınla mücadele varlığıdır.

Anlatıcı: Ve böyle bir boya işiyle gözden kaçırmak zor olabilir.

Turner: Bu uçaklarda çok gösterişli bir boya işi var ve bize oldukça sık sorulan sorulardan biri, neden bu şekilde boyanmış? Amaç, bu süper yoğun dumanın içinde görünür olmaktır. Bu adamlar yangınlarla mücadele ederken çok aksiyon dolu bir devre ve nihai hedef güvenlik.

Anlatıcı: Hava itfaiyecileri için oyunun kurallarını değiştiren bir sonraki yenilikler uçakların kendilerine gelmeyecek.

Sheehy: Havadan yangınla mücadele için bir sonraki sırt çizgisi veri olacak. Yangının ne yaptığını, nereye gittiğini, nereden geldiğini anlamak ve bu verileri olabildiğince geniş bir nüfusla paylaşabilmek olacak. Bu, hava müdahalemizi daha iyi bilgilendirebilir, yer müdahalesini daha iyi bilgilendirebilir ve olaydan etkilenen vatandaşlara kendilerini, ailelerini ve geçim kaynaklarını korumak için mümkün olan en iyi bilginin verilmesini sağlayabilir.

Anlatıcı: Bu arada, Super Scooper gibi havadan yangın söndürme uçakları orman yangınlarını kontrol altında tutmakla görevlendirildi.

Sheehy: Bu uçağı, uçtuğumuz ortamda uçurmak çok heyecan verici, çok tehlikeli ama aynı zamanda çok eğlenceli.

FLY Service