Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında inşa edilen REİS sınıfı denizaltılar için geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemi’ni, projenin 5. denizaltısı olan SEYDİALİREİS’e kurulması için Gölcük Tersanesi Komutanlığına gönderdiğini açıkladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan YTDP’de, denizaltıların inşası sürerken, alt sistemlerin entegrasyonu da devam ediyor.

Daha önce projedeki ilk 4 denizaltı için Komuta Kontrol Sistemlerinin teslimatı ve kabulü yapılmıştı. HAVELSAN, 5. denizaltı için de sistemin kurulumunu ve fabrika kabul testlerini tamamladı. Testler, SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

HAVELSAN, proje kapsamında, Komuta Kontrol Sistemi’nin yanında farklı sistem ve yazılımların geliştirilmesinde de rol oynuyor. Örneğin REİS sınıfı denizaltılarda HAVELSAN’ın geliştirdiği Savaş Yönetim Sistemi kullanılıyor. Ayrıca, Komuta Kontrol Sistemi’nin yazılımının konfigürasyon yönetimi, sistem entegrasyonu ve testleri de HAVELSAN sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu süreçler HAVELSAN’ın Ankara’daki tesislerinde kurulan ve denizaltılardaki donanım ve yazılımların bir kopyasının yer aldığı Karaya Konuşlu Test Sistemi’nde (KKTS) yürütülüyor.

Denizaltıların başka bir bileşeni olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) de HAVELSAN tarafından geliştirildi. Gerçek zamanlı olarak çalışan bir gömülü yazılım teknolojisi kullanan DBDS, denizaltı bünyesindeki 105 farklı birimin birbiri ile kesintisiz iletişimini sağlıyor.