İstanbul Denizcilik Tersanesi’ndeki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de katıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM) Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, TF-2000 ihalesinin yakında başlayacağını belirtti.

STM ana yükleniciliğinde üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG UFUK (A-591), bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenin ardından resmen hizmete girdi. UFUK’un hizmete giriş töreni esnasında çeşitli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TF-2000 muhriplerinin ihalesinin de yakında başlayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Hava Savunma Harbi Muhribimiz TF-2000’in ihalesine, çok yakında çıkıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM)

TF-2000 HSHM; denizi bir kalkan gibi kullanarak çeşitli güdümlü mermilerin, anakaraya ulaşmadan tespitini ve imhasını gerçekleştirecek. Hava soluyan hedeflere karşı etkili olacak TF-2000 muhripleri, balistik füzelerin imhasını gerçekleştirmeyecek olsa da tespiti için önemli rol oynayacaklar.

166 metre boya, 21.5 metre genişliğe, 5.4 metre drafta, 8.500 ton deplasmana, 28+ knots azami sürate ve 18 knots intikal süratine sahip olmaları planlanan TF-2000 muhripleri, MİLGEM Programı’nın en yüksek deplasmanlı gemileri olacak.

CODOG konfigürasyonlu TF-2000 HSHM; 2 dizel makine, 2 gaz türbini ve 2 kontrol edilebilir piçli pervane (CPP)’ye sahip olacak. Gemi; azaltılmış radar kesit alanı, sualtı akustik, manyetik ve kızılötesi ize sahip olacak.

Ayrıca TF-2000 muhriplerinde, birçok milli silah ve sensör sistemi kullanılacak.

TF-2000 HSHM Silah Sistemleri
Muhriplerin;

127mm Ana Batarya Topu,

64 hücreli Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS),
MİLDAS’tan ateşlenecek çeşitli milli Satıhtan Havaya Füzeler ile GEZGİN Seyir Füzesi,
16 adet ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi,
GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi,
UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi,
Torpido,
NAZAR Lazer Elektronik Taarruz Sistemi,
Stabilize Otomatik Top silah sistemlerine sahip olması planlanmaktadır. Böylelikle TF-2000 muhriplerinde, herhangi bir yabancı silah sistemi kullanılmayacaktır.

TF-2000 HSHM Sensör ve Haberleşme Sistemleri
Muhriplerin;
LPI Radar,
Seyir Radarı,
Elektro-Optik Dayrektör,
Muharebe ED Sistemi,
ÇAFRAD Çok Fonksiyonlu Radar,
Kızılötesi Arama Takip Sistemi,
X Band Uydu Muhabere Sistemi,
IFF Sistemi,
Radar ED Sistemi,
Torpido Karıştırma ve Aldatma Sistemi,
Çekilebilir LFAS,
Ku Band Uydu Muhabere Sistemi,
Muhabere ET Sistemi,
ADVENT Savaş Yönetim Sistemi,
Sonar gibi sensör ve muhabere vb. sistemlere sahip olması planlanmaktadır.