Bugün, saat 14:00 EST'de Webb, Webb'in yörüngesindeki son fırlatma sonrası rota düzeltmesini tamamlamak için yerleşik iticilerini yaklaşık beş dakika (297 saniye) ateşledi .

Bu rota ortası düzeltme yanığı, Webb'i, Dünya'dan yaklaşık 1 milyon mil uzaktaki ikinci Güneş-Dünya Lagrange noktası veya L2 çevresindeki son yörüngesine doğru yerleştirdi.

Son kurs ortası yanığı, Webb'in hızına yalnızca saatte yaklaşık 3,6 mil (saniyede 1,6 metre) ekledi - sadece bir yürüyüş hızı - bu, onu L2 noktasının etrafındaki tercih edilen "halo" yörüngesine göndermek için gereken tek şeydi.

"Webb, evine hoş geldin!" NASA Yöneticisi Bill Nelson dedi. “Webb'in bugün L2'ye güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan tüm sıkı çalışmaları için ekibe tebrikler. Evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştık. Ve bu yaz Webb'in evrenle ilgili ilk yeni görüşlerini görmek için sabırsızlanıyorum!”
Webb'in yörüngesi, herhangi bir anda kozmosun geniş bir görüntüsünün yanı sıra teleskop optiklerinin ve bilimsel araçlarının işlev görecek ve optimum bilimi gerçekleştirecek kadar soğumasına olanak tanıyacaktır. Webb, ömrü boyunca Webb'in olağan operasyonları için mümkün olduğunca fazla itici gaz bırakmak için, L2 alanına giderken rota düzeltmeleri için mümkün olduğunca az itici gaz kullandı: istasyon tutma (Webb'i istenen yörüngede tutmak için küçük ayarlamalar ) ve momentum boşaltma (güneş radyasyonu basıncının devasa güneş koruması üzerindeki etkilerine karşı koymak için).

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki Webb proje yöneticisi Bill Ochs, “Geçen ay boyunca JWST inanılmaz bir başarı elde etti ve görev başarısını sağlamak için uzun yıllar ve hatta on yıllar harcayan tüm insanlara bir övgüdür” dedi. “Artık aynaları hizalamanın, enstrüman aktivasyonunun ve devreye almanın ve harika ve şaşırtıcı keşiflerin başlangıcının eşiğindeyiz.”