Yusuf ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), 2021 yılında 8,7 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirerek, "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021" araştırmasında ilk sırada yer aldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, "Her geçen yıl ekonomimize yaptığımız katkıyı artırıyoruz" dedi.


THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye ihracatçılar Meclisi'nin (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde THY'nin, "Hizmet İhracatı Özel Ödülü"ne layık görüldüğü belirtildi.

Açıklamada küresel havacılık sektöründe salgın etkilerinin sürdüğü 2021 yılında yeniden yükselişe geçen şirketin, 2020 yılına göre ihracatını yüzde 66,3 oranında artırarak 8,7 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiği aktarıldı. Bu başarıyla THY'nin "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021" araştırmasında ilk sırada yer aldığı kaydedildi. TİM tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2021'deki toplam ihracatın, bir önceki yıla göre yüzde 32,8 artış kaydedilerek 225 milyar 220 milyon dolar olduğu bildirildi.

Ayrıca ilk binde yer alan şirketlerin yüzde 65'inin üretici-ihracatçı firmalardan oluştuğu, ihracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarının gözlemlenmesine ve yapılan analizlerin sonuçlarına dayanan araştırmanın ihracatın gelişiminin ne denli ivme kaydettiğini de gözler önüne serdiğine dikkat çekildi.

"HER GEÇEN YIL EKONOMİMİZE YAPTIĞIMIZ KATKIYI ARTIRIYORUZ"

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldığının hatırlatıldığı açıklamada, Bolat'ın törende yaptığı konuşmaya da yer verildi. Bolat, "Bayrağımızı gökyüzünde dalgalandırırken, kanatlarımızda büyük bir gurur, beraberinde ise sorumluluk taşıyoruz.  Bu sorumlulukla ülkemizin gelecek hedeflerine en hızlı şekilde ulaşması için çalışıyor ve her geçen yıl ekonomimize yaptığımız katkıyı artırıyoruz. Bayrak taşıyıcı olarak kriz yönetme başarımız sayesinde 2021 yılını sektörümüzün gıpta ile baktığı bir performans ile tamamlamıştık. Bugün bu başarının ödülünü alıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 'dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma' hedefine doğru kanat açmaya, yükselmeye ve bu vizyona katkı sağlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.