#Gökyüzühaberci "Kasım Dergi"

Bayraktar Kızılelma MİUS'un taksi testleri başarıyla gerçekleştirildi. Kızılelma'nın ilk uçuşunu da bir kaç güne yapması bekleniyor.

Gece başlayan Pençe Kılıç Hava Harekâtı ve öğlen saatlerinde düşen Kızılelma taksi görüntüsü... Bugün tarihi bir gün oldu.

KISA PİSTLİ GEMİLERE İNİŞ-KALKIŞ KABİLİYETİ

Bayraktar KIZILELMA özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar KIZILELMA, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek.

Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında da aktif rol alacak.

AGRESİF MANEVRALARLA HAVA MUHAREBESİ
İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA, bu özelliğiyle harp sahasında dengeleri değiştirecek.

Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI’dan elde edilen tecrübelerle Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları devam eden insansız savaş uçağı, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak.

KIZILELMA

DÜŞÜK RADAR GÖRÜNÜRLÜĞÜ
Tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar KIZILELMA’nın 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor.

Milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan insansız savaş uçağı, planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı entegre edilecek AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

MİUS’un Özellikleri
Haberleşme: Görüş Hattı (LOS) ve Görüş Hattı Ötesi (BLOS)
Seyir Hızı – Azami Hız: 0.6 – 0.9 Mach
Operasyonel-Azami İrtifa: 35.000-45.000 feet
Operasyonel Yarıçap: 500 Deniz Mili
Faydalı Yük Kapasitesi: 1500kg
Faydalı Yük – Sensor: Elektro-Optik Hedefleme Sistemi, Çok Amaçlı AESA Radar
Azami Kalkış Ağırlığı: 6000kg
Gövde Uzunluğu: 14.7m
Yükseklik: 3.3m
Kısa Pistli Gemilerden Operasyon Kabiliyeti
SATCOM + 3 Yedekli LOS
GPS Bağımsız Seyrüsefer
Yüksek Manevra Kabiliyeti
Ses Üstü Varyant
Düşük Görünürlülük
Akıllı Filo Otonomisi