Gökyüzühaberci "OCAK DERGİ"

KAĞITHANE-İstanbul Havalimanı metro hattı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı. Kağıthane İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 24 dakika olduğu metro hattının açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihi önemde yeni bir eser kazandırmanın heyecanıyla, mutluluğuyla, gururuyla bir aradayız. Kağıthane İstasyonunda başlayıp İstanbul Havalimanına kadar uzanan 34 kilometre uzunluğundaki 8 istasyonlu metro hattımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Günde 800 bin yolcu kapasiteli bu metro hattı sayesinde Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada ulaşılabilecek. Metro hattımızı söz verdiğimiz gibi İstanbul’un hizmetine bir an önce sunabilmek için aynı anda 10 tünel delme makinesi birden kullandık. Kendi içinde pek çok rekora imza atılan metromuzun inşaat süreci yerli ve milli mühendislik başarılarıyla dopdolu gurur verici bir eserin ülkemize kazandırılması hikayesidir" dedi.

Bundan 3 yıl önce ilk kaynak törenine birkaç ay sonra tünelin Gayrettepeye ulaşma sevincine yaklaşık 1 buçuk yıl önce ilk test sürüşüne şahitlik ettiğimiz metromuzu bugün hizmete veriyoruz. Hizmete aldığımız metro hattımızı Kağıthane’de Mahmutbey metrosuyla entegre ediyoruz. Birkaç ay içinde bu hattı, Zincirlikuyu metrobüs durağıyla da birleştireceğiz. Hızlı tren konforuyla işleyecek metronun sinyalizasyon sistemini TÜBİTAK iş birliğiyle ASELSAN gerçekleştirdi." dedi. 

Erdoğan, "İstanbul’da 10 ayrı sürücüsüz metro hattı bulunuyor. Gerçi ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul’dan ne de İstanbul’un sahip olduğu alt yapıdan ne de teknolojinin geldiği seviyeden haberleri var. Kağıthane’ye Kağıttepe diyenlerden, Paris’i bildikleri kadar İstanbul’u bilmeyenlerden fazla bir şey de beklemiyoruz. Bunlar Türkiye’yi de İstanbulumuzu da tanımıyorlar, bilmiyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı bir turist gibi yaşıyorlar. Onların bu cehaleti hakikatleri ortadan kaldırmıyor. Onların bu trajikomik halleri bizi asla rehavete sevk etmiyor. Biz onlara rağmen İstanbul’un trafik sorununu raylı sistemlerle çözme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz." diye konuştu.