İstanbul Havalimanı, dünya havacılık sektörünün önde gelen yayınları arasında gösterilen 'Air Transport Awards' ödüllerinde, 2021 ve 2022'nin ardından bu yıl da 'Yılın Havalimanı' seçildi.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın CEO'su Kadri Samsunlu, havacılık sektöründe karşılaşılan tüm zorluklara rağmen çok başarılı bir yıl geçirdiklerini belirterek, "Üç yıl üst üste Avrupa'nın en yoğun küresel aktarma merkezi olmaya devam ederken, havalimanımız geçen yıl 64,5 milyon yolcuya hizmet vererek Avrupa'nın operasyonel olarak en dirençli havalimanlarından biri de oldu" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olan İstanbul Havalimanı, havacılık sektörünün 14 farklı kategorisini değerlendirip, ödüllendiren 'Air Transport Awards' ödüllerinde üst üste üçüncü kez 'Yılın Havalimanı' seçildi.

İGA'dan yapılan açıklamada, havacılık otoritelerinden görüş alınarak gerçekleştirilen oylamaya 4 binden fazla okuyucu ve havacılık sektörünün önde gelen yöneticilerinin katıldığı, ödüllerin ise oylama sonucu belirlendiği kaydedildi. Yarışmanın geçmiş yıllarda kazananları arasında Singapur Changi, Dubai, Lizbon ve Doha havalimanlarının yer aldığı aktarılırken, İstanbul Havalimanı'nın ise ödül tarihinde üst üste üçüncü kez en iyi havalimanı ödülüne ulaşan ilk havalimanı olarak bir tarihe imza attığı belirtildi.

"HAVACILIK SEKTÖRÜNDE ÇOK BAŞARILI BİR YILI ARKAMIZDA BIRAKTIK"

İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Kadri Samsunlu da ödülle ilgili değerlendirmede bulundu. Samsunlu, "İGA İstanbul Havalimanı olarak havacılık sektöründe karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen çok başarılı bir yıl geçirmeyi başardık. Üç yıl üst üste Avrupa'nın en yoğun küresel aktarma merkezi olmaya devam ederken, havalimanımız geçen yıl 64,5 milyon yolcuya hizmet vererek Avrupa'nın operasyonel olarak en dirençli havalimanlarından biri de oldu. Türkiye'de yaşanan yürek burkan deprem felaketi nedeniyle ödül törenine bizzat katılamadık ama Air Transport Awards tarafından 'Yılın Havalimanı' ödülünü almak, ülkemizin ve İGA İstanbul Havalimanı'nın deprem gibi büyük bir felaketin ardından da ne kadar dirençli olduğunu gösteriyor. Önceliğimiz, yolcularımıza tüm segmentasyonlar kapsamında sorunsuz ve keyifli bir seyahat deneyimi sunmak. Taahhüdümüz ise havalimanımızın çalışanlarına, paydaşlarına ve yolcularına ne kadar iyi hizmet verdiğinin bir yansıması olarak operasyonel mükemmelliğimizi sürdürmek... Bunu çabaları ve çalışmalarıyla mümkün kılan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

SEKTÖRÜN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYAN KİŞİ, KURUM VE ŞİRKETLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Öte yandan Air Transport Awards Ödülleri, Hermes - Air Transport Organizasyonu ve ATN (Air Transport News) ortaklığında düzenlenirken, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) gibi havacılık sektörünün önde gelen kuruluşları da seçici kurulda görev yapıyor. Air Transport News için dünyada havalimanları konusunda uzman olan, seyahat konusunda görüşlerine başvurulan, yolculuk ve konaklama gibi konularda görüş bildirenler tarafından her yıl oylama gerçekleştiriliyor.

#Istanbul Airport receives the "Airport of the Year" award for the

Istanbul Airport was selected as the 'Airport of the Year' this year, after 2021 and 2022, at the 'Air Transport Awards', which is shown among the leading publications of the world aviation industry.

Kadri Samsunlu, CEO of Istanbul Airport operator İGA, stated that they had a very successful year despite all the difficulties encountered in the aviation sector, and said, "While continuing to be the busiest global transfer center in Europe for three consecutive years, our airport delivered 64.5 million passengers last year. It has also become one of the most operationally resilient airports in Europe by providing services.

Istanbul Airport, Turkey's gateway to the world, was selected as the 'Airport of the Year' for the third time in a row at the 'Air Transport Awards', which evaluates and rewards 14 different categories of the aviation industry.

In the statement made by İGA, it was noted that more than 4,000 readers and leading executives of the aviation industry participated in the voting, which was held with the opinion of aviation authorities, and the awards were determined as a result of voting. It was stated that Singapore Changi, Dubai, Lisbon and Doha airports were among the winners of the competition in the past years, while Istanbul Airport made a history as the first airport to win the best airport award for the third time in a row.

"WE LEFT A VERY SUCCESSFUL YEAR IN THE AVIATION SECTOR"

Kadri Samsunlu, CEO of İGA Istanbul Airport, also made an evaluation about the award. Samsunlu said, "As İGA Istanbul Airport, we managed to have a very successful year despite all the difficulties we encountered in the aviation sector. While continuing to be the busiest global transfer center in Europe for three consecutive years, our airport served 64.5 million passengers last year, making it Europe's operational destination. Due to the heartbreaking earthquake disaster in Turkey, we could not attend the award ceremony in person, but receiving the 'Airport of the Year' award by the Air Transport Awards shows how resilient our country and İGA Istanbul Airport are after a major disaster such as an earthquake. Our priority is, to offer our passengers a smooth and enjoyable travel experience in all segments. Our commitment is to maintain our operational excellence as a reflection of how well our airport serves its employees, stakeholders and passengers... I would like to thank everyone who has made this possible with their efforts and work."

PERSONS, INSTITUTIONS AND COMPANIES THAT CONTRIBUTE TO THE DEVELOPMENT OF THE SECTOR ARE AWARDED

On the other hand, Air Transport Awards Awards are organized in partnership with Hermes - Air Transport Organization and ATN (Air Transport News), while leading organizations of the aviation industry such as Airports Council International (ACI), International Civil Aviation Organization (ICAO), International Air Transport Association (IATA) He also serves on the selection committee. Every year, voting is carried out for Air Transport News by those who are experts in airports around the world, whose opinions are sought on travel, and who express their views on matters such as travel and accommodation.