Textron Aviation, efsanevi 560XL serisine ait yeni bir iş jeti olan Cessna Citation Ascend'i tanıttı. İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen Avrupa İş Havacılığı Kongresi ve Sergisi'nde duyurulan Citation Ascend, orta ölçekli iş jeti pazarına yeni bir kokpit, geliştirilmiş performans ve daha lüks bir kabin sunmayı hedefliyor. Uçağın 2025 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

Textron Aviation Başkanı ve CEO'su Ron Draper, "Citation ailesinde, Citation 560XL serisinden daha fazla uçan bir model yok. Bu uçak, en başarılı iş jeti ailesinin bir parçası olacak" dedi. Ascend'in, müşterilerin taleplerini karşılayacağına inandıklarını ifade etti.

Cessna Citation Ascend, en son Garmin G5000 aviyonik sistemleriyle donatılmış olacak ve pilotların iş yükünü azaltacak otomatik gaz kelebeği teknolojisi gibi özellikler sunacak. Ayrıca daha iyi yakıt verimliliği, artırılmış itiş gücü ve daha uzun menzil için Pratt & Whitney Canada PW545D motorları kullanacak. Uçağın tasarımı, kısa pistlere erişimi korurken daha yüksek bir yük ve yakıt taşıma kapasitesine olanak sağlayacak şekilde optimize edildi.

Citation Ascend'in iç mekanı tamamen özelleştirilebilir olacak ve yolculara geniş bir diz mesafesi ve rahat hareket etme imkanı sunacak. Uçakta ayrıca ışıklı pencere halkaları, Wi-Fi bağlantısı, USB şarj noktaları, kablosuz telefon şarjı ve bir akustik iyileştirme sistemi gibi çeşitli özellikler bulunacak.

Servis ve bakım açısından da cazip olan Citation Ascend, sınıfının en iyi bakım aralıklarını sunacak ve sorun gidermeyi desteklemek için çeşitli ekipmanlarla donatılacak.

Textron Aviation, Citation Ascend'i, 560XL serisinin başarısına dayanarak daha iyi performans ve konfor sunmak amacıyla tasarladığını belirtti.