Türk Hava Yolları (THY) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, TUSAŞ tarafından THY'nin pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere yerli ve milli uçak üretileceği duyuruldu. Türk Hava Yolları'nın iştiraki olan Turkish Airlines Flight Academy (TAFA) ile TUSAŞ arasında gerçekleştirilen anlaşma töreni, THY Genel Müdürlük Binası'nda yapıldı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, konuşmasında daha önce birçok kontrat imzaladıklarını ancak bu anlaşmanın kendilerini bu kadar heyecanlandırmadığını belirtti. Bolat, THY'nin önümüzdeki 10 yılda 11 bin pilota ihtiyaç duyacağını ve dünya genelindeki ihtiyacın 300 bin olarak hesaplandığını ifade etti.

Bolat, uçuş okullarının kapasitelerinin belli olduğunu ve Türkiye'de yılda 201 pilot yetiştirildiğini, diğer uçuş okullarıyla birlikte toplamda 600 civarında pilot yetiştirildiğini söyledi. Ancak ihtiyaçlarının ortalama 1000 pilot olduğunu vurgulayan Bolat, bu noktada en büyük sıkıntının uçak olduğunu belirtti. Mevcut siparişlerin 2026'da teslim edileceğini ve THY'nin 10 yılda 100 uçağa ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Anlaşmanın önemine değinen Bolat, Türkiye'de ilk defa yerli ve sivil havacılığa hizmet eden bir hava aracının üretileceğini ifade etti. Ayrıca, TUSAŞ'ın bu iş birliğiyle Türkiye dışında da uçak satışı yapmayı hedeflediğini belirtti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise bu anlaşmanın şirketin sivil uçak projesine girişinin imzası olduğunu söyledi. Kotil, özgün bir şekilde tasarlanacak uçakların en kısa sürede teslim edileceğini ve anlaşmanın şirkete yeni fırsatlar sağlayacağını belirtti. Ayrıca, Türk Hava Yolları Flight Academy (TAFA) ile yapılan iş birliği sayesinde sivil pilotların yetiştirileceğini ve yerli imkanlarla üretilen uçakların THY envanterine katılmasıyla dışa bağımlılığın azaltılacağını ifade etti.