Ryanair, İrlanda merkezli düşük maliyetli bir havayolu şirketidir. Son zamanlarda, Ryanair 1,1 milyon yolcunun imzaladığı bir dilekçeyi Avrupa Komisyonu'na Brüksel'de teslim etti.

Dilekçe, Ryanair CEO'su Michael O'Leary tarafından sunuldu. Dilekçenin amacı, tekrarlayan hava trafik kontrolü (ATC) grevleri sırasında uçuşların üzerindeki etkileri ve AB vatandaşlarının serbest dolaşımını korumak için Ursula von der Leyen liderliğindeki AB Komisyonu'ndan önlem almasını talep etmekti.

ATC grevleri, hava yolculuğunu aksatabilir ve yolcuların uçuşlarının gecikmesine, iptal olmasına ve hedeflerine ulaşmada zorluk yaşamasına neden olabilir. Ryanair, yolcularıyla birlikte bu duruma duyduğu tepkiyi ifade etti ve AB Komisyonu'nun bu sorunu ele almasını, daha sorunsuz seyahat deneyimleri sağlamasını ve AB vatandaşlarının haklarını korumasını istedi.

Dilekçeyi teslim ederek, Ryanair, ATC grevlerinin yolcular üzerindeki etkisine dikkat çekmeyi ve AB Komisyonu'nun bu grevler nedeniyle ortaya çıkan aksaklıkları en aza indirmek için adımlar atmasını teşvik etmeyi amaçladı.