"Hürjet, Türk Yıldızları ile İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi"

CUMHURBAŞKANLIĞI Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türk Havacılık Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen yerli ve milli hafif taarruz ve eğitim uçağı Hürjet'in, Türk Hava Kuvvetleri'nin ulusal gösteri ekibi olan Türk Yıldızları ile gerçekleştirdiği ilk uçuş görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Görgün, paylaşımında, "Yüksel Hürjet. Sen yüksel, bayrak yükselsin. Ülkemizin gökteki milli yıldızı Hürjet, Türk Yıldızları'nın arasındaki yerini alıyor. Hafif taarruz, eğitim, devriye ve akrobatik gösteri görevleri için gün sayan Hürjet'imizin semalardaki yolu hep bağımsız ve açık olacak" ifadelerine yer verdi.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada ise Hürjet'in Türkiye'nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olduğu vurgulanarak, 3 Eylül 2023 tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları ile birlikte kol uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi. Ayrıca Türk Yıldızları akrobasi timinin yakın gelecekte NF-5 uçakları yerine Hürjet ile uçacağı açıklandı. Hürjet'in bugüne kadar 17 uçuş gerçekleştirdiği ve toplamda 9 saat 8 dakika havada kalarak çeşitli sistem testlerini başarıyla tamamladığı ifade edildi. Hürjet'in son uçuşunda 37 dakika havada kaldığı, 15,403 feet irtifaya ve 351 knot hıza ulaştığı ve uçuş sonrasında başarılı bir şekilde piste indiği kaydedildi. Ayrıca Hürjet'in Türk Yıldızları ile Fil Yürüyüşü gerçekleştirdiği bildirildi.

Bu gelişme, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yerli ve milli ürünlerin başarısını göstermek açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.