Ryanair CEO'su Michael O'Leary, Çevreci Aktivistlerin Pasta Saldırısına Uğradı

Avrupa'nın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan Ryanair'in CEO'su Michael O'Leary, Brüksel'e gelerek Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na havacılık uygulamaları hakkında bir dilekçe sunmak amacıyla bulunduğu sırada çevreci aktivistlerin hedefi oldu. O'Leary'nin yüzüne pasta atarak protesto eylemini gerçekleştiren aktivistler, çevre konusundaki endişelerini dile getirdiler.

O'Leary, AB Komisyonu binası önünde gazetecilere açıklama yapmaya hazırlanırken iki kadın aktivist tarafından hedef alındı. Aktivistlerden biri, "Belçika'ya hoş geldin. Uçakların çevreyi kirletmesini durdurun" şeklinde bağırarak protesto eylemini sürdürdü.

Yaşanan olay sonrasında O'Leary'nin yüzüne sürülen pastayla kaplı fotoğraflar, Ryanair'in sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Şirket, bu paylaşımlarda, "Ryanair'in 2023 kışı için 7 yeni rotasını kutlamak üzere sıcak karşılama. Yolcular, yeni rotalarımızdan ve dilekçeden öyle mutlu ki bunu pastayla kutluyor. Lezzetli düşük fiyatlarımız var! Kremalı pasta almak yerine aynı fiyata Belçika'dan uçak bileti alabilirdik. Yazık ki soya bazlı kremaydı, kesinlikle gerçekleri kadar lezzetli değildi" ifadesini kullandı.

Ryanair, Belçika'daki Charleroi Havalimanı'nı merkezlerinden biri olarak kullanmakta ve Avrupa'nın birçok kentine uçuşlar düzenlemektedir. Ancak son aylarda Brüksel'deki Ryanair operasyonları, pilotların ve diğer çalışanların grevleriyle sıkça gündeme gelmektedir. Çalışma şartlarında düzeltilmesi talep eden çalışanlar, 14-15 Eylül'de de grev düzenlemeye hazırlanıyorlar.