Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekildedir:

Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun 2022 Türkiye raporuyla ilgili bir soruya cevap verirken, Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopma çabası içinde olduğunu vurguladı. Türkiye'nin bu durumu dikkatle değerlendireceğini ve gerektiğinde Avrupa Birliği ile ilişkilerini gözden geçirebileceklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere Amerika'da bulunacağını belirten Erdoğan, uluslararası gündeme ilişkin önemli konular hakkında görüşlerini paylaşacağını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması için yürüttüğü diplomatik çabaları vurgulayarak, Türkiye'nin dünya genelinde artan güvenini dile getirdi.

Ermenistan ile Karabağ konusunda dörtlü bir görüşme teklifi yaptıklarını ve bu teklife henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt almadıklarını ifade etti. İsveç'in NATO üyeliği ve PKK ile ilgili sorulara cevap verirken, İsveç'in üzerine düşen görevleri yerine getirmediği takdirde Türkiye'nin parlamentosunun nasıl bir karar alacağını parlamentonun takdirine bıraktı.

Başkan Erdoğan'ın Amerika ziyareti, uluslararası ilişkiler ve Türkiye'nin dış politikasındaki önemli gelişmelere işaret ediyor. Bu ziyaret ve yapılacak görüşmeler, yakından takip edilecek ve sonuçları merakla beklenmektedir.