Yusuf Zengin ile Özel Röportaj: Pegasus Hava Yolları, 2023'ün İlk 9 Ayında %20 Büyüme Kaydetti

Pegasus Hava Yolları, 2023'ün ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam misafir sayısını %20 artırarak dikkat çekici bir büyüme kaydetti. Havayolu şirketinin CEO'su Güliz Öztürk, 10 Kasım'da Samsun'a düzenlenen basın gezisinde, Mars Yayıncılık Halkla İlişkiler Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Zengin ile bir araya gelerek 2023 yılını değerlendirdi.

Öztürk, COVID-19 pandemisinin ardından havacılık sektöründe yaşanan hızlı toparlanmaya vurgu yaparak, "Bu hareketlilik, talebi karşılamaya hazır olan ülkeler ve hava yolu şirketleri için çok önemli bir fırsat yarattı. Biz pandeminin içindeyken bile kendimizi hazır tutmaya odaklanmıştık, bu sayede çok hızlı aksiyon alarak talebe eksiksiz hizmet verebildik" şeklinde konuştu.

2023 yılının ilk 9 ayındaki performansıyla ilgili bilgi veren Öztürk, toplam kapasitenin %24, toplam misafir sayısının ise %20 arttığını belirtti. Ayrıca, kapasite seviyesini 2019'a kıyasla %32 artırdıklarını dile getirdi.

Havayolu şirketi, Cumhuriyet'in 100. yılında filosuna kattığı 100. uçağı olan "Cumhuriyet" ile özel bir basın gezisi düzenledi. Öztürk, "Cumhuriyet'in 100. yılında 100. uçak projemiz, 14 aylık özenli bir çalışmanın ürünü. Filomuza katılan 100. uçağımıza ‘Cumhuriyet' adını verdik. Kuyruğunda Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti ve imzası yer alıyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Gelecek yıllara yönelik planları da paylaşan Pegasus Hava Yolları CEO'su, 2024'te filo sipariş planları doğrultusunda 15 yeni nesil uçağı filoya katacaklarını, ayrıca eski nesil uçakların planlı çıkış süreçlerini yöneterek 17 adet daha yeni nesil uçağı filoya ekleyeceklerini ifade etti. Öztürk ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki kapasite artışı çalışmalarının yanı sıra Antalya başta olmak üzere diğer şehirlerde de kapasite arzını artırmayı hedeflediklerini belirtti.