Türk Hava Yolları'nın markası AnadoluJet, 2008 yılında Anadolu'nun hava ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştu.

2024 yılı itibarıyla Türk Hava Yolları'nın yüzde 100 iştiraki olarak 'AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi' adı altında faaliyet gösterecek. AJET'in lansmanı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Şirket, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanı merkezli olarak operasyonlarını sürdürecek.

AJET, düşük maliyetli havayolu olma ve rekabetçi konumunu güçlendirme amacıyla kuruldu. Şirket, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda doğa dostu olarak faaliyet göstermeyi planlıyor. 'Low Cost' (Düşük maliyetli) pazarında hizmet sunacak olan AJET, ekonomi sınıfı konfigürasyonuyla maliyet avantajını bilet ücretlerine yansıtarak geniş bir kitlenin hava ulaşımından faydalanmasını hedefliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, lansman açılış konuşmasında Türkiye'nin havacılık alanında dünyanın transit merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini belirtti. Bakan, Türkiye'nin 2022'de yolcu trafiği sıralamasında dünya genelinde altıncı sıraya yükseldiğini vurguladı.

AJET'in hedefleri arasında 2024 yılında yüzde 12 büyüyerek 24 milyon yolcu taşımak bulunuyor. Şirketin 2033 hedefleri arasında uçuş ağını 44 ülkeye çıkarmak ve çevreye duyarlı, karbon salımı az yeni nesil uçaklardan oluşan 200 uçaklık bir filoya ulaşmak yer alıyor. AJET, operasyonlarına 3 bin çalışanıyla başlayacak ve kısa sürede daha büyük hedeflere ulaşmayı planlıyor.