Türkiye'nin öncü savunma teknolojisi şirketi Baykar'ın ürettiği Bayraktar TB3, bir dizi başarılı uçuş testinin ardından 20.000 feet'e yükselecek kapasitesini de başarıyla kanıtladı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3'ün 9. uçuş testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Selçuk Bayraktar, yaptığı paylaşımda, " #BayraktarTB3 20.000 feet yüksekliğe çıktığı 9. uçuş testini de başarıyla tamamladı. #BayraktarTB3 successfully completed its 9th flight test, reaching 20,000 feet." ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB3, Orta İrtifa Testi-3 (Medium-Altitude Test-3) olarak biliniyor. Katlanabilen kanat yapısı sayesinde kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olan bu silahlı insansız hava aracı, dünyada benzeri olmayan bir teknolojik başarıya imza atıyor.

TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen Bayraktar TB3, 2024 yılında TCG Anadolu gemisinde testlere başlamayı hedefliyor. Bu özellik, Türkiye'nin savunma gücüne önemli bir katkı sağlayacak ve dünya genelinde benzersiz bir kabiliyete sahip olacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün sahip olacağı özelliklerle ilgili yaptığı açıklamada, "Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak." ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB3'ün başarılı uçuş testleri ve gelecekteki planları, Türkiye'nin savunma sanayindeki teknolojik ilerlemenin göstergesi olarak dikkat çekiyor. Bu başarılar, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda saygın bir konuma sahip olmasına katkıda bulunuyor.