Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hatay Havalimanı'nda incelemelerde bulunarak 6 Şubat depreminde hasar gören alanla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan, depremin etkilerini ortadan kaldırmanın hükümetin önceliği olduğunu belirtti. Hatay'ın depremlerden en çok etkilenen bölgelerden biri olduğunu ifade eden Uraloğlu, hızla insani yardım ve tahliye uçaklarının kullanımına açmak üzere çalışmaların yapıldığını ve pistin en kısa sürede hizmete açıldığını söyledi.

Bakan, Hatay Havalimanı'nın faylanma ve zemin sıvılaşması sebebiyle yaşadığı deformasyonları ve oturmaları ele alarak, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde gerekli teknik çözümleri geliştirdiklerini belirtti. Ayrıca, 12 Ekim'de başlatılan Hatay Havalimanı PAT Sahaları Onarımı ve Gelişimi işine ilişkin ihaleyi gerçekleştirdiklerini, bu projenin depremlere dayanıklı bir altyapı oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, Hatay Havalimanı'nın yer seçimi ile ilgili yapılan eleştirilere de cevap vererek, uluslararası sivil havacılık kriterlerine uygun olarak yapılan yer seçimi çalışmalarıyla belirlendiğini ifade etti. Ayrıca, Hatay Havalimanı'nın geçmişte yapılan yer tespitinin günümüzde de geçerli olduğunu vurguladı.

Projeye ilişkin detayları da paylaşan Bakan Uraloğlu, yeni Hatay Havalimanı'nın zemin taşıma gücünü artıracaklarına dikkat çekti. Ayrıca, 14 kilometre uzunluğundaki çevre güvenlik duvarını yeniden inşa ederek havalimanını sel taşkınlarından koruyacaklarını söyledi. Projede ayrıca terminal, teknik blok, kule, itfaiye binası gibi yapıların güçlendirileceğini ve pistin yenileneceğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, projenin 2026 yılı ilk çeyreğinde tamamlanmasını hedeflediklerini ifade ederek, daha önceki afet durumlarında olduğu gibi Hatay'a desteklerinin devam edeceğini ve şehri medeniyetler beşiği haline getireceklerini sözlerine ekledi.