Boeing 737-10 ve DC-8, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarının Test Edildiği Bir Uçuşta Buluştu

Boeing'un ecoDemonstrator Explorer adlı 737-10 uçağı, sürdürülebilir havacılık yakıtını test etmek amacıyla DC-8 Havadan Bilim Laboratuvarı ile bir araya geldi. Bu önemli test, United Airlines'a ait 737-10'un 35.000 feet yükseklikte soğuk nemli havada uçtuğu bir ortamda gerçekleşti. Uçak, bir tanktaki %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile diğerindeki geleneksel jet yakıtı arasında geçiş yaparken, DC-8 ise emisyonları analiz etmek için bu süreci takip etti.

Boeing ecoDemonstrator programının teknik lideri Bill Griffin, "İki yakıtı herhangi bir karışma veya çapraz kirlenme olmadan aynı anda uçakta taşıyabiliyoruz" dedi. Bu testler, her iki yakıtın aynı atmosfer koşullarında ve motor ayarlarında kullanılarak, emisyonların ve duman izlerinin nasıl değiştiğini anlamak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Boeing 737-10'daki testler, Boeing'in uçuş test ekibinin yanı sıra GE Aerospace'den gelen uzmanların katkısıyla gerçekleşti. NASA'nın DC-8 Havadan Bilim Laboratuvarı ise atmosferin bileşimini ölçme konusundaki uzmanlığıyla bu testleri destekledi. NASA araştırma bilimcisi Richard Moore, "Sürdürülebilir havacılık yakıtından geleneksel jet yakıtına geçtiğimizde, emisyonları ve duman izlerini karşılaştırabileceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu test kampanyası ve ardından gerçekleştirilecek veri analizi, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının kontrailerin özelliklerini ve bulutların ısınma etkilerini nasıl etkileyebileceğine dair sektörün bilgisini artıracak. United Airlines Ürün Geliştirme emisyon teknik sorumlusu Steve Baughcum, "Kontrailerlerin uçakların iklim etkisine ve emisyonlarına katkısı var gibi görünüyor" dedi.

Sürdürülebilir havacılık yakıtları (SAF), karbon emisyonlarını %85'e kadar azaltabilir ve önümüzdeki 30 yıl boyunca endüstrinin iklim etkisini azaltmak için büyük potansiyel sunabilir. SAF, geleneksel jet yakıtına göre daha az kurum üretir ve bu da hava kalitesi avantajlarının yanı sıra duman izleriyle mücadelede de umut vaat eder.

Test ekibi, gelişmiş motor yanma odası tasarımları, uçuş rotaları ve diğer teknoloji çözümlerinin duman izlerini azaltma üzerindeki etkisini araştırıyor. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) araştırma ekibi lideri Christiane Voigt, "Sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanarak, parçacık emisyonlarını azaltabileceğimizi ve kuyruk izlerinden kaynaklanan iklim etkisini azaltabileceğimizi gösterebiliriz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Boeing'in NASA ile yıllardır süren ortaklığı ve bu testte 100'den fazla kişinin katkısı, havacılık endüstrisinin sürdürülebilirlik çabalarına önemli bir katkı sağlıyor. United Airlines Sürdürülebilirlik Direktörü Lauren Riley, "Ticari havacılığın iklim değişikliğine yol açtığını anlıyoruz ve bu etkiyi azaltmak için harekete geçme sorumluluğunu üstleniyoruz" dedi. Boeing Ürün Geliştirme başkan yardımcısı ve genel müdürü Mike Sinnett ise, "Havacılığın iklim üzerindeki etkisini azaltmak için daha iyi uçaklar ve daha iyi yakıtlar gerekiyor" şeklinde vurgulamada bulundu.