Atina,Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı için bugün Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmelerde dostane ilişkilerin ve iyi komşuluk hakkında Atina Bildirgesi ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kararlar alındı.

Erdoğan ve Mitsotakis, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticaret hacminin mevcut yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinden 10 milyar dolara çıkarılması konusunda anlaşmaya vardılar. Ayrıca, İpsala-Kipi Sınır Kapısı'nda ikinci köprü inşası gibi ulaştırma projelerinin önemine vurgu yapıldı.

Görüşmelerde terörle mücadeledeki iş birliği de ele alındı ve Lavrion Kampı'nın kapatılması memnuniyetle karşılandı. Türk azınlığı Yunanistan'da, aynı zamanda Rum azınlığı Türkiye'de, her iki ülkenin beşerî ve kültürel zenginliğinin önemli birer parçası olarak vurgulandı.

Kıbrıs meselesi de görüşmelerin odak noktalarından biri oldu. Ada'daki gerçekler temelinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm arayışı, tüm bölge için olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Erdoğan, "Mevcut sorunlarımızı yapıcı diyalog, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmak samimi temennimizdir" dedi. İki lider, Ege Denizi'ni barış ve iş birliği denizi haline getirme arzusuyla, Türkiye ve Yunanistan olarak atacakları ortak adımlarla dünyaya örnek olmayı hedeflediklerini belirtti.

Erdoğan, "Bizler aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi, hatta birçok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülkeyiz. Biz Ege'yi bir barış ve iş birliği denizi haline getirelim istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Her iki lider, Türkiye ve Yunanistan arasında çözülemeyecek kadar büyük hiçbir sorun olmadığını vurgulayarak, bölgesel sorunların çözümü için karşılıklı çabaların önemini vurguladılar.