TAMAY ZENGİN

Esenboğa havalimanında yaklaşık 2000m² üzerine kurulu hangarı ve Kapadokya havalimanında tesisleri bulunan, toplamda 14 adet fabrika çıkışı uçakları ile Uçuş Eğitimi sektörüne giriş yapan bir ÇAM GRUP şirketi olan VİZYON HAVACILIK Modüler Teorik Uzaktan Eğitim, CPL(Commercial Pilot Licence) ve IR(Instrument Rating) Eğitim yetkilerini aldı.

Eğitim filosunda fabrika çıkışı ve direk olarak Vizyon Havacılık tesciline alınmış bulunan 5 adet Cessna 172S Skyhawk, 1 adet Piper PA-28R Arrow ve 2 adet Piper PA-44 Seminole uçakları olduğunu belirten Yenibertiz, bunların haricinde Hava Taksi hizmetleri için kullanılan farklı hava araçları da olduğunu, AOC hizmeti yanında hangarlarında VIP Business jetlere de konaklama hizmetleri verildiğini ifade etti. Ayrıca tam donanımlı SHY-145 onaylı bakım kuruluşu olma sürecinde olduklarını aktaran Vizyon Havacılık Genel Müdürü Ferhat Yenibertiz, çok yakın zamanda 3. kişilere de bakım hizmeti sağlayacaklarını aktardı.

17 Haziran 2019 tarihinde açılacak ilk Modüler Teorik Uzaktan Eğitim sınıfına kayıt olacak ilk 12 öğrencinin 1900USD'lik tanıtIm fiyatından faydalanacağını aktaran Yenibertiz, Vizyon Havacılık Uçuş Akademisinin çok yakında Çift Motor ve Gece Uçuş eğitim yetkisinin de alacağını, hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Öğrenci sayısı ve faaliyetlerin artması ile birlikte Kapadokya’daki uçak sayılarını 9’a kadar hemen çıkartabileceklerini belirten Yenibertiz, ülkemiz pilot eğitimi sektörüne taze bir kan ve destek olacağını belirtti. Yenibertiz, ülkede yaşanan geçici ekonomik daralma ve havacılık sektörüne olan negatif yansımalarına rağmen ısrarlı ve istikrarlı şekilde planlarına devam etmiş olan Vizyon Havacılığın kararlılığını ve baş aktörlerden birisi olma noktasında ki ısrarını ispat ettiğini ekledi.

ICAO verilerine ve uçak satış istatistiklerine göre 2035 yılına kadar bütün Dünya’da 800.000 civarında pilot açığı bulunduğunu ifade eden Yenibertiz ülkemiz havacılığının önümüzdeki 5 yılı içerisinde de 7.000 ticari pilota ihtiyaç olduğunun altını çizdi.