İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Gökyüzündeki kral

A380'in 29 Ekim'de Atatürk Havalimanına ineceği söylendiğinde sektörde yer yerinden oynadı. Uçak Atatürk Havalimanına iner inemez tartışmaları çok yoğun yaşandı... Kimi inemez pist küçük dedi kimi sorun yok daha küçük havalimanlarına da indi dedi... İnebilir fikrini öne sürenler haklı çıktı. Büyük dev İstanbul Atatürk Havalimanına tüm ihtişamıyla indi.
      29 Ekim 2007 tarihinde 13,40'da havalimanında olacağı söylenen uçak tam vaktinde piste inişini muhteşem bir şekilde gerçekleştirdi. Bu uçağı görüp de hayran olmamak mümkün değil... Herkes uçağı görebilmek için birbiriyle yarıştı... Arabaların binaların üzerine çıktılar. 208 körüğe yanaşan A380'i tüm havalimanı personeli merakla izledi.
      30 Ekim'de ise A380 bir demo uçuşu gerçekleştirdi... 200 yolcusuyla İstanbul'dan havalandı. Bu 200 yolcudan 25 yolcu basın mensubuydu. Ben de Gökyüzü Haberci Dergisi'ni temsilen bu şanslı uçuşta yer alma fırsatını buldum. Sadece 200 kişinin katıldığı bu uçuşta yer almak çok keyif vericiydi. 30 Ekim sabahı saat 8,30'da Airport Hotel'de buluştuk. Saat 10 civarı VIP'den Dev uçağa geçtik. Dev diyorum çünkü bu uçağın gövde uzunluğu 73 metre, yüksekliği 24,1 metre, Kanat açıklığı 79,8 metre... Bir kanat gölgesine 250 kişinin sığdığı söyleniyor. Yüksekliğinin ise yaklaşık olarak 8 katlı bir apartmanla aynı olduğu belirtiliyor. Yaklaşık Kalkış ağırlı ise 560 ton.
      Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak İstanbul ve Ankara üzerinde tanıtım uçuşu yapan uçak, havada yaklaşık 80 dakika kaldı ve Ankara üzerinden geri dönerek İstanbul Boğazı'nın üzerinden tur attıktan sonra Atatürk Havalimanı'na sorunsuz bir şekilde iniş yaptı.
      Bu keyfi yaşamak çok güzeldi. Gerçi çoğu kimse bu uçuşun çok tehlikeli olduğunu yeni bir uçak olduğu için uçuşun riskli olduğunu söyledi. Birçok arıza çıkardığını gelecek günlerde de yenilerinin çıkacağını çok kimseden duydum. Ben de öyle bir yenilik yapılmış ki çok doğal dedim. Diğer uçaklarla uzaktan yakından alakası yok. Farklı bir kategoriye konması gerekiyor bence. En yakın rakiplerinden Boeing 747 ile bile çok çok farklılar. En büyük özelliği bence bu kadar büyük olmasına rağmen çok daha az yakıt tüketmesi. Diğer uçaklar yanında öyle küçük duruyor ki... Dergimizin kapağına havadan çekilen bu muhteşem fotoğrafı koymak istedik.A380 ve havalimanında park halindeki diğer uçaklar arasındaki farkı sizde görebilin diye... Çok büyük fark var.
       Bir hayal gerçek oldu...
      Yoğun aksaklıklar, arızalar, aksiliklerden sonra A380'in ilk teslimatı Singapur havayollarına 15 Ekim'de yapıldı. 25 Ekim'de ilk uçuşunu gerçekleştiren havayolundan sonra 29 Ekim'de bu devin İstanbul'a gelmesi çok gurur vericiydi. Ki bence Türkiye'de bu uçağı alabilecek bir havayolu şu an olmamasına rağmen.
      Gerçi bu gün sipariş verseniz 2012'den önce size sıra gelmiyor zaten. Tüm bunların üzerine uçuşa katılan THY Genel Müdürü Temel Kotil, aydınlatıcı bir açıklama yaptı. Filosunda Boeing 747 dahi bulunmayan şirketin A380 alabileceğini duyurdu. A380'in şu an dünyanın en büyük uçağı olma özelliğini taşıdığını dile getirerek, buna yolcu konforu ve giderlerin azlığı olarak bakıyoruz. THY bu yılsonu itibarıyla 20 milyon yolcu taşıyacak ve 2010 yılında 30 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Bu ivme göz önünde bulundurulduğunda THY'nin 2010 yılı itibarıyla olaya daha geniş kapsamlı bakma ihtiyacı var. THY 10 milyon yolcu taşıdığı dönemlerde bu büyüklükteki uçakları telaffuz etmeye zorlanıyordu dedi. Dürüstçe yapılmış bir açıklamaydı bence... Ayrıca uçağa ilk girenlerden olan Hamdi Akın'ın ve Temel Kotil'in herkesi selamlayıp, tokalaşması, hatır sorması çok güzel bir görüntüydü.
      Kotil'den sonra Airbus'ın Avrupa ve Latin Amerika'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Buckley, İstanbul'da bulunmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını dile getirdi.
      Buckley, şu ana kadar A380 tanıtım uçuşlarını Airbus'ın anavatanı olan Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya'da gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu 4 ülke dışında ilk uçuşu Türkiye'ye gerçekleştirdik dedi. İlk sıralarda yer almak çok güzel.
       A380'in karşılaması da çok görkemli oldu. İtfaiye tarafından su püskürtülerek karşılanan uçaktan pilot bir Türk bayrağı çıkardı ve salladı. Gerçekten çok harika bir jest yaptılar. Karşılamanın başarısı uçuşun mükemmelliği için ben duyduğum kadarıyla işin en büyük geliştiricilerinden DHMİ Atatürk Havalimanı Baş Müdürü Celal Özuğur ve Sayın DHMİ Atatürk Havalimanı Baş Müdür Yardımcısı Olcay Kılıçoğlu'na ve bu işi organize eden herkese tebriklerimi iletiyorum. Çok başarılı bir işti. Ellerinize sağlık.
      İlk seferinde neler oldu
      Dünyanın en büyük yolcu uçağı, SQ380 numaralı seferi ile 25 Ekim 2007'de ilk uçuşunu Singapur-Sidney arasında gerçekleştirdi.
      Bu ilk yardım uçuşunda dikkat çeken bazı bilgiler
      - En genç misafir Singapur'dan 10 aylık bir bebek oldu
      - Hayat tecrübesi en fazla olan misafir ise 91 yaşında ve ailesiyle birlikte seyahat eden bir beyefendi
      - Bay Julian Hayward bu uçuştaki ilk Suite koltukları kendisi ve arkadaşı için 100,380 Amerikan Dolarına aldı
      - Kalifornia'dan Bay Thomas Lee, 1970'de ilk uçuşunu gerçekleştiren dünyanın ilk Boeing 747 Newyork-Londra uçuşunda da yer almıştı.
      - Perth'de bir acenta sahibi olan Bayan Isabelle Chu, iki uçuşa da bilet alırken, 2004 yılındaki Singapur Havayollarının yine ilk olarak gerçekleştirdiği A340-500 uçuşunda da Singapur-Los Angeles arasında ilk seyahat eden yolcu.
      - Uçuşta yaklaşık 35 ülkeden misafirler ter aldı ve sırasıyla Avustralyalılar (%28), Singapurlular (%14), İngilizler (%11) ve Amerikalılar (58) ilgi gösterirken, Türk vatandaşları uçuşun %2.3'ünü oluşturdular.
      - Uçuşa en uzak ülke olarak Norveç'ten katılım oldu
      - En çok rastlanan isim 11 kişi ile David idi
      - Erkek ve bayan yolcu dağılımı sırasıyla %70 ve %30 oldu
                                       ***
      Orhan Birdal, DHMİ Genel Müdürlüğü görevine vekalet edecek
      Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Tekin, Kasım^da emekliye ayrılıyor.
      Mahmut Tekin'in emekliye ayrılmasıyla boşalan Genel Müdürlük makamına Orhan Birdal vekalet edecek. DHMİ'deki görevine, 1982'de İstanbul Yeşilköy Havalimanında memur olarak başlayan Orhan Birdal, daha sonra Erzincan Meydan Müdürü, Nevşehir-Kapadokya ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü ile İşletme Daire Başkanı görevlerinde bulundu. Birdal, 21 Mayıs'tan bu yana DHMİ Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu  Üyeliği görevini sürdürüyor. Birdal'ın yeni görevinin hayırlı olmasını diliyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner