İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

THY hostes arıyor

Bu ay tüm gözler 10.su düzenlenen Dubai Air Show'daydı. Dubai Air Show'da 140 uçak sergilendi.11-15 Kasım arasında yapılan fuarda rekor sipariş vardı. Airshow sırasında Airbus, 10 müşteriden liste fiyatı 28 milyar doların üzerinde toplam 163 kesin sipariş aldı. Dünya havacılık devi Boeing, bu yıl 10.su düzenlenen Dubai Air Show'da, körfez bölgesi havayollarından toplam değeri 10 milyar doların üzerinde sipariş aldı.


Dünyanın iki büyük uçak üreticisi Avrupalı Airbus ile Amerikalı Boeing, Arap ülkelerinden 80 milyar dolarlık uçak siparişi aldı. Dubai Emiri Şeyh Muhammed el Maktum, 143 adet uçak siparişinde bulunarak dünya havacılık tarihinde rekor kırdı.


Emirates Havayolları, liste fiyatlarının toplam değeri 34.9 milyar Amerikan Doları olan 120 adet Airbus A350, 11 adet A380 ve 12 adet Boeing 777-300ER kontratı ile sivil havacılık tarihinde bir başka rekor siparişe daha imza attı. Ayrıca Emirates'in toplam A380 siparişi 58'e ulaştı. Boeing firmasıyla yapılan 12 adet kesin sipariş 777-300ER anlaşmasının değeri ise 3.2 milyar Amerikan doları değerinde. Bu yeni sipariş ile Emirates 57 adet Boeing 777 siparişi ile önümüzdeki bir kaç yıl dünyanın en büyük 777 kullanıcısı oluyor.


Yani 10. Dubai fuarına damgasını vuran havayolu şirketi Emirates oldu. Rekor siparişleriyle firmaların yüzünü güldürdü, bizleri ise hayrete düşürdü.


Emirates inanılmaz hızla büyümeğe devam ediyor ve havacılığın hakkını en iyi şekilde veriyor bence... Ülkelerindeki lüksü, şaşayı, abartıyı havacılık sektöründe de kullanıyorlar. Hiçbir masraftan kaçınmadan işin hakkını veriyorlar. Aldıkları ödüllerde bunu kanıtlar nitelikte. Dubai'de düzenlenen havacılık işverenleri ödüllerinin kazananları belli oldu. Gecenin en büyük kazananı, yılın havayolu ödülünü de alan Emirates grubu oldu. Emirates Uçuş Sevisi ödülünü alırken, Yılın Havacılık Eğitimi Akademisini de Emirates Havacılık Koleji kaptı. Gecede Air Arabia da büyük sükse yaptı. Bu şirket en ucuz uçuş ücreti dalında ödül aldı. Ayrıca şirketin CEO'su Adel Ali yılın CEO'su ödülünü aldı.


                                                      *          *          *


Kabin memuru olmak isteyenlere müjde...


Türk Hava Yolları, kabin memuru alımı yapacağını açıkladı. Gerekli şartları ve koşulları ise şu şekilde sıraladı...


İşte THY'nin kabin memuru olabilmek için gerekli şartlar;


Ön Koşullar


1. T.C. uyruklu olmak. 2. En az lise ve dengi okul mezunu olmak. (Yurtdışında eğitim görmüş adaylar için denklik belgesi ibraz etmesi zorunludur.) 3. Orta seviyede yabancı dil (İngilizce) bilmek. 4. Erkek adaylar için, işe kabul tarihi itibariyle askerlik hizmeti en az 1 yıl tecilli olmak. 5. İstanbul ilinde ikamet etmeyi kabul etmek. 6. 01.01.1980 ile 31.12.1986 tarihleri arası doğumlu olmak. 7. Adli sicil kaydı olmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)


Sağlık ve Fiziki Koşullar


1. Bayanlar için 1.63-1.80 cm. arası boya sahip olmak. 2. Erkekler için 1.70-1.90 cm. arası boya sahip olmak. 3. Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak. (Ölçümler THY veya THY'nin belirleyeceği kurum/kuruluşlarca yapılacaktır.) 4. Sağlık durumu uçuşa müsait olmak. (THY'nin yönlendireceği sağlık kurumlarından sağlık durumunun uygun olduğuna dair rapor almak.) 5. Herhangi bir engeli (Fiziksel ve zihinsel olarak) bulunmamak.


Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol


• Yukarıdaki şartları haiz olan adayların, ilana online olarak (İnternet üzerinden) başvurmaları gerekmektedir. İlana online olarak başvuruda bulunan adaylar, başvurusunu eksiksiz olarak doldurup onayladıktan sonra karşılarına aday numarası ve şifre ekranı gelecektir.


• Internet üzerinden başvuru yapan tüm adaylar alım süreci boyunca katılacakları tüm aşamalara ait bilgi ve sonuçları bu aday numarası ve şifre ile takip edeceklerdir. Bu nedenle söz konusu aday numarası ve şifrenin özenle korunması gerekmektedir.


Başvuru formuna www.thy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


İlan, yeterli görülen sayıda başvuru alınana kadar yayında kalacağı için elinizi çabuk tutmanızı ve hemen başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim.


Her iş başvurusunda olduğu gibi bence artık hostes alımlarında da üniversite şartı konmalı. İş ilanlarına baktığınızda lise mezunu arayan çok az... Hostesliğe 1-1,5 milyara yakın maaş alınan bir iş olarak bakıldığında, yurt dışında Türkiye'yi temsil ettikleri düşünüldüğünde artık bu meslekte de lise mezunu şartının kaldırılması bunun yerine en az 2 yıllık üniversite mezunu şartı konulması gerektiğini düşünüyorum. Bu işin daha ciddiye alınan bir iş haline gelmesi için bunun iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Liseden mezun olmuş, üniversiteyi kazanamamış her işte üniversite mezunu istenirken burada böyle bir şart olmadığını görüp gelen birçok boş insan var başvurulara... Geçtiğimiz yıllarda 7 binleri bulan başvurular olmuştu. İş başvurularını değerlendiren profesyoneller seçim yaparken eminim okula dikkat ediyorlardır.


Geçtiğimiz günlerde yaşadığım ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bindiğim bir taksi şoförü ne gariptir ki bana 7 ay THY'de uçuş hostesliği yaptığını söyledi aslında stewart olduğunu dahi söyleyemedi uçtum dedi durdu. Genç, kaba saba, serseri vari, kabadayı tarzlı biriydi. Çok şaşırdım hosteslik yaptığını söylediğinde hatta inanmadım... Yolumuz uzun olduğu için işin içeriğini öğrenmek istedim. Bir yerden torpil bulmuş ve kendisine Hamdi Topçu'nun ismi verilmiş. Sınavlara girmiş işe alındığı söylenmiş eğitim almış. Tüm bunlardan sonra kendi işinden ayrılmış ve başlamış uçmak için beklemeye... Ancak kendisine psikolojik testten kaldığı söylenmiş... Kim söylediyse bunu tebrik ederim doğru teşhis koymuş. Ancak torpil kuvvetli gelmiş ve bu psikolojik testten kalan beyimiz Hamdi Topçu'yla tekrar görüşüp işe başlamış ve 7 ay uçmuş. Çok çok üzüldüm THY uçaklarında böyle bir kişinin uçuş hostesi olarak görev yapması bence büyük bir ayıp. Hiçbir şekilde THY'ye yakışmayan bir durum.  Bir siyasi partide gençlik kolunda olduğunu söyledi bana... Nerde olursa olsun bence şirketin prestiji için kimse torpille işe alınmamalı... Yeni alımlarda da buna çok dikkat edilmesini dilerim.


Kendi kendini rezil etmek ancak böyle durumlar için söylenebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter