İGA 100. Yıl
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Hoşgeldin Yeni Yıl

2007 yılı acılarımızla, sevinçlerimizle geride kaldı. 2008 her birimize daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin.


Yaşamın kaynağı sevgi ise sevgi bir tutku, tutku bir amaç, amaç bir şeyleri birileriyle paylaşmaksa, paylaşmak dostluk, dostluk hatırlamaksa eğer hep aklımızdasınız! Yeni yılda da dostluğumuzun daha da pekişmesi ve ebedi olması dileğimle daha nice mutlu yıllara!


Yeni yılın iyi bir yıl olması dileğimin ardından, yakın zamanda Isparta'da yaşanan uçak kazasında kaybettiğimiz değerli dostlarımıza Allahtan Rahmet sevenlerine büyük sabır diliyorum. Keşke onlarda bizlerle birlikte, eşleriyle, anne, babalarıyla, çocuklarıyla yeni yılı görebilselerdi. Ama hepsinin birer melek olduğunu ve bizlerin yanında olduklarını içten hissediyoruz. Bu yaşanan talihsiz olayın bir daha yaşanmamasını ümit ediyorum. Yetkililerin de böyle acı olayların yaşanmaması için büyük gayret göstermelerini canı gönülden tüm Türkiye olarak istiyoruz. Tam da bu olayın üzerinden kısa süre geçmişti ki tüm dergi, gazete ve televizyonlarda bir haber yayınlandı. Elli beş bin dolara pilot olabilirsiniz... Olamazsınız... Olmamalısınız da... Ben kendi adıma bunu söylüyorum. Sözlerine ve fikirlerine çok güvendiğim sevgili büyüklerimle bu konu hakkında konuşma fırsatını bir türlü bulamadım ama eminim ki onlarda benimle aynı düşüncedelerdir. Ki bunlardan biride TALPA Başkanı Sayın Tuna Gürel'dir. Umarım 8 Ocakta yapılacak yeni seçimlerde de tekrar başkan olacaktır. Kendisi TALPA adına, pilotlar adına ve Türkiye'deki havacılık adına çok emek vermiştir. Kanunlar için çok çabalamıştır. Ben şahsen biliyorum ki Amerika'ya TALPA adına Türkiye'deki pilotları temsil amaçlı, pilotların hakları adına birçok kez gitmiştir. Umarım çabaları yarım kalmaz, amaçlarını gerçekleştirir. Uçucu personeli iş kanunu kapsamına aldırmak en büyük amacı. Maalesef ki İş Kanunu 4. maddesine göre; deniz ve hava taşıma işlerinde çalışan kişiler İş Kanunu kapsamı dışında bırakılıyor. Buna karşın; hava taşıma işlerinde yer hizmetlerinde çalışan kişiler İş Kanununa tabi. Özetle; uçucu personel İş Kanununun işçi lehine olan hükümlerinden yararlanamıyor. Bu durumda uçucu personel, İş Kanununa değil, Borçlar Kanununun hizmet sözleşmesini düzenleyen hükümlerine tabidir. Bunun sonucu olarak uçucu personelin İş Kanununda düzenlenen ihbar tazminatı, haksız nedenle fesihte göreve iade ve kıdem tazminatı gibi çalışan lehine düzenlenen hükümlerden yararlanması yasal olarak mümkün gözükmüyor. Yeni Borçlar Kanunu Tasarısı ve yıllardır hala çıkarılmayan Hava İş Kanunu Tasarısı ise hala yürürlüğe girmedi. Bu kanunlar yasalaşsaydı durum uçucu personel lehine olabilirdi. Bence sevgili Tuna Kaptan, bunca yıldır çabaladığı uçucu personeli iş kanunu kapsamına aldırmadan hiçbir yere gitmemeli. Bunca emek heba olmamalı.


Elli beş bin dolara pilot yetiştiriyoruz haberine gelince bence mümkün olmamalı. Türkiye'de pilot yetiştirilmesin demiyorum. Yurt dışından pilot ihtiyacı karşılansın da demiyorum. Ama 17 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu olan herkes elli beş bin doları bastırıp pilot olabilire hayır diyorum. Ben 17 yaşında 14 ay eğitim görmüş lise mezunu bir kişinin kullandığı uçakta uçmak istemiyorum. Ki ben hosteslerin bile lise mezunu seçilmesine karşıyım. Aralık ayındaki köşe yazımda buna değinmiştim. Kalkmışlar pilotluk için lise mezunu olması yeter, 17 yaşında olsun kafi. 17 yaşındakine ehliyet bile vermiyorlar...Yüzlerce kişinin canı nasıl emanet edilecek.


Türkiye'de havacılığa büyük emek veren, havacılık anlayışını değiştiren Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım lütfen tüm bu sözleri duyun... Eminim uçuş okullarını Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil havacılık olarak çok iyi denetliyorsunuzdur. Ancak bu haber ve söylemler beni çok korkuttu. 100 milyarı olan herkes pilot olmamalı. Evini, arabasını satıp bu okullara yatıranlar var. Kredi çekenler var. Okul bir buçuk yıl ödeme de istemiyor. İşe girince ödersin diyor. Bu haberi duyan her lise mezunu pilot olucam diye koşmuştur eminim. Bazı meslekler daha fazla önem gerektirmiyor mu?


 Hava Harp Okulundan mezun olmuş pilotlarımıza ayıp olmuyor mu?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter