Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Uçmak, Yürümek Kadar Güvenli

Bu havacılıkta slogan olacak bir söz bence... THY görülmemiş bir şey yaptı ve tüm kapılarını gazetecilere açtı. Dolayısıyla halka açtıklarını da kendileri belirtti. Yaşanan talihsiz kazadan sonra insanların havacılığa bakışının değişebileceğinden yola çıkılarak alınmış bir karar belkide. Ama tebriğe ve takdire değer bir karar... Uçakların teknik bakımlarının yapıldığı THY Teknik A.Ş'yi ve hosteslerin, pilotların eğitim aldığı Uçuş Eğitim Başkanlığı ayrıntılı bir şekilde büyük bir tur edasıyla uygulamalı olarak gezdirildi. Hem THY Genel Müdürü Temel Kotil hem de THY Teknik AŞ Genel Müdürü İsmail Demir örnek alınması gereken bir olaya imza attılar. Şuan yapılanlar ve gelecekteki projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdiler. Havayolu yolcularının kafalarında oluşmuş soru işaretlerini kaldırmak amacıyla güzel bir tanıtım turu hazırlamışlar. Eminim bu THY Havayollarına, THY Tekniğe, personeline olan güvenleri yolcularının da onlara güvenini arttırmıştır.

Ceza getiren promosyonlar

Hani 1 YTL, 25 YTL, 1 Euro'ya uçak bileti diye ilanlar yayınlanıyor ya büyük gazetelerde. İşte bu ilanların kandırmaca olduğunu reklam kurulu verdiği cezalarla onayladı. Biz çok söyledik hem sitelerimizde, hem köşe yazılarımızda, insanları kandırmayın diye... Özellikle Pegasus gazetelere verdiği neredeyse bütün ilanlarda 25 YTL'ye uçak bileti sattığını belirtiyordu. Ama bu fiyata bilet almak istediğinizde öyle bir fiyatta bilet bulamıyorsunuz. Herhalde artık verdiği ilanların altına minicik kimsenin okuyamayacağı şekilde vergiler hariç yazıyordur.
THY geçen yıl sevgililer gününe denk gelen tarihlerde 'İki kişiden birine bilet 1 Euro' diye bir reklam kampanyası başlatmıştı. 2008 sevgililer gününde yine aynı promosyonu yapıyor.
İstanbul çıkışlı Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Johannesburg ile Capetown hariç Güney Afrika varışlı olmak üzere vergiler hariç ekonomi sınıfta bir kişi gidiş-dönüş 199 euro'ya seyahat ederken, beraber yolculuk yapacağı ikinci kişi biletini sadece 1 euro'ya alabilecek. 14 Ocakta başlayan kampanyada, 29 Şubat 2008 tarihine kadar rezervasyonlarını uçuş tarihinden en geç 7 gün önce yaptıran yolculara yüzde 20 indirim uygulanıyor. Yani THY'den sevgililere sınır yok. 2006'da yaptığı bu kampanyanın aynısından 2007'de ceza yemişti. Bu yılsa daha dikkatli davranmışlar ve tanıtımlarında vergiler hariç yazmayı unutmamışlar.
Reklam Kurulunun THY'ye 2007'de aldığı kararı ve verdiği ceza şu ifadelerle kayıtlara geçti:
THY'ye "Vergi ve Harçları Duyurmadığı için" reklam durdurma cezası
Kurulun, Türk Hava Yolları'nın "İki kişiden birine bilet 1 Euro" içerikli kampanyasının reklamı ise şu gerekçeyle durduruldu:
"THY A.O. isimli firmanın 12-13-14 Şubat 2006 tarihlerinde İstanbul çıkışlı tüm yurtdışı uçuşlarda birlikte uçan iki kişiden birinin uçuş ücretinin 1 EURO olacağı belirtilen reklamlarında, kampanyanın sınırlı sayıda koltuk için geçerli olduğu bilgisinin verilmediği, vergi ve harçların hariç tutulduğu fiyatların teşhir edildiğinin tespit edildiği,
Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16'ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna ve reklam veren Türk Hava Yolları A.O. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir."
Pegasus Havayolları'nın "Erken al, 25 YTL'ye uçma fırsatı yakala" kampanyası da Reklam Kurulu'na takılanlar arasında yer aldı. Pegasus'ta aynı THY gibi bir nevi aldatıcı reklama gitmişti. Onların sonu da ceza oldu.
Bu konudaki Reklam Kurulu kararı ve verdiği ceza şu ifadelerle kayıtlara geçti:
"Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin 2006 yılı Aralık ayı itibariyle çeşitli yazılı ve görsel mecralarda yayımlanan "Erken al, 25 YTL'den uçma fırsatını yakala" ifadelerine yer verdiği reklamlarda İzmir-Ankara ve Ankara-İzmir uçak biletlerinin 25 YTL ücret karşılığı satılacağı bilgisi yer almasına rağmen, söz konusu fiyattan bilet alma talebinde bulunan tüketiciye anılan parkura ilişkin biletlerin en düşük 55 YTL fiyatla satıldığı bilgisi verildiği; bunun yanında reklamlarda belirtilen 25 YTL tutarındaki fiyatın vergi ve yakıt harcını içermediği,
Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. hakkında durdurma ve 59 bin 192 YTL idari para cezası verilmesine karar verilmiştir."

 
YAZARIN DİĞER YAZILARI