İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Hostes olmak isteyenlere müjde!

Nisan ayı hostes olmak için yanıp tutuşanların ayı...


Havayolu şirketleri yaz sezonu öncesinde son hız hostes almaya başlarlar.


Buna tüm özel havayolları hatta THY'de dahil.


Havacılıkta o kadar konu hakkında haber yapıyoruz, binlerce olayı yazıyoruz. Nedense en çok hostes haberleri okunur. Yüzlerce de nasıl hostes olabilirim mailleri gelir. Şaşılacak derecede bu mesleğe talep var. Ben de gelen maillere her zaman THY'nin internet sitesini takip edin. Personel alımlarını sitelerinde yayınlarlar derim. Israrla telefon numarası isteyenlere THY ve Hostesler derneğinin telefonunu veririm.


Bir de kabin ekibine ciddi eğitim verdiklerine inandığım yönetiminde sevgili Burtay Ölek'in olduğu Hürkuş Eğitime yönlendiririm hostes olmak isteyenleri.


Burtay bey, bu eğitim konusuna cidden çok önem veren değerli bir büyüğüm, Hürkuş eğitim olarak Pegasus Havayolları ile işbirliğine girmişler.


Pegasus Havayollarında uçuracağı hosteslerinin eğitimini Hürkuş verecek.


Yani Hürkuş eğitecek Pegasus uçuracak.


Başvurular Hürkuş'a yapılacak. Hostes adayları ise Hürkuş ve Pegasus tarafından ortaklaşa seçilecek. Seçilen adaylar daha sonra Hürkuş Eğitim merkezi tarafından eğitim alacaklar.


Yapılacak yazılı sınav ve mülakat sonucu eğitime katılmaya hak kazanan adaylar 14 Nisan 2008 tarihinde başlayacak eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifika alması halinde, Pegasus Havayolları'nda "Kabin Memuru" olarak göreve başlayacak.


Yaz sezonu geldi çattı hostes alımları artacak, hostesler altın değerinde olacak dedik ama Atlasjet Havayollarının hosteslerine uyguladığı yaptırım bu tezimi biraz çürüttü.


Atlasjet Havayolları 1 Nisan 2008 itibariyle hosteslerinin maaşlarını yüzde otuz düşürmüş. Gerekçe olarak şirketin son dönemde yaşadığı olumsuzluk gösterilmiş. Personel çıkartmak yerine maaş indirimine gidilmesine şirket ve personel olarak karşılıklı karar verilmiş ve hosteslere bir anlaşma imzalatılmış. Bu anlaşmada 'kendi isteğim doğrultusunda maaşımın düşürülmesini kabul ediyorum ve ileride geriye dönük herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağım' yazıyor.


Atlasjet'in açıklaması da karşılıklı anlaştık oldu. Normal şartlarda olmaması gereken bir durum tabiî ki ama Atlasjet son dönemde büyük bir yara aldı, hem yolcularını hem çalışanlarını kaybetti. Yönetim değişikliği de cabası. Toparlanması için zaman gerekiyor. Çalışanlarının da desteğine en çok ihtiyacı olduğu zaman.


           *                        *                          *


Türkiye Haberci Gazetesi Köşe yazarlarımızdan yazılarına hayran olduğum sevgili Metin Yener'in son yazısı içimin burkulmasına sebep oldu. Bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Fazla bir şey karalayıp da kafanızı yormak istemiyorum. Daha da doğrusu; sözü kahramanlarımıza (Allah gani gani rahmet etsin) bırakıyorum. Ve diyorum ki; aşağıdaki satırları herkes okusun ve bu vatan uğruna canını seve seve veren o kahramanlar için gereken tepkiyi ortaya koysun.


Meydanı çakallara bırakmasın


Şehit Mektupları...


Sana evlat acısı yaşattığım için beni affet anne! 


Biliyorum bana kızmıyorsun ama içinde yanan ateşle "ağıt" yakıyorsun anne. Ana yüreği bu. Biliyorum yüreğinde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramların bayram olmayacak bensiz. Mezarımın başında geçireceksin tüm bayramlarını. Mezar taşımı temizleyeceksin gözyaşlarınla.


Düşman işgaline uğramasın bu topraklar anne. Dayan annem dayan! Ben seni şehitlerin arasında bekleyeceğim.


O koca yüreğinde ateş yaktığım için beni affet baba!


"Vatan sağ olsun!" derken sesin titreyecek biliyorum baba. Bayrağımıza bakarken "Vatan sağ olsun!" diyeceksin tekrar tekrar... Çocukluğumda bana anlattığın Çanakkale şehitlerine senden selam götüreceğim baba.


Beni affet taze gonca gülüm, hayat arkadaşım!


Seni genç yaşta dul bıraktığım için. Ben şehit oldum, sen şehit eşi. Dünya hayatında yokluğumun acısını yaşayacaksın belki...


Tabutumun başında ağlarken "Doyamadım sana yiğidim!" diyerek gözyaşlarını damlattın tabutuma. Ben sana doydum mu sanıyorsun? Ya senin namusuna leke getirecek alacaklar ülkemi işgal etseydi! İşte o zaman ben gerçekten ölmüş olurdum.


Sizi "yetim" bıraktığım için beni affedin evlatlarım!


O küçük ellerinizi tutup yanaklarınıza bir öpücük daha kondurmak için neler vermezdim. Kokunuz burnumda tüterken şehitlik nasip oldu. Size doyamadım.


Sen beni öldü sanma oğlum. "Şehitlere ölü demeyin!" diyen Allah, bize ölmeden önce yerimizi gösterdi. Orayı görsen sende bir an önce şehit olmak istersin.


Milletime söyleyin, beni Fatihasız bırakmasın!


            *                          *                              *


Adı Soyadı : Bedir Karabıyık


Canım Anneciğim,


Her şeyimi ama her şeyimi sana borçluyum, hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Çok az kısmet oldu. Bu dünyada sana doyamadım.


Bilmiyorum ama zannediyorum senin dualarının bereketiyle ömrüm uzun olur. Eğer sen veya ben önce gidersek önce giden kucağını açıp beklesin. Elbette kavuşacağız. Saçından bende bir tutam var, onu yanımda taşıyorum. Ölürsem Allah'ın izniyle bu kahramanca olacaktır. Saçının telleri yanımda kalsın, sakın ağlama. Bil ki göğsümde kur'an var.


Dudaklarım da, son olarak Allah'ı zikretti. Gönlün müsterih olsun. İbadetlerimi, zikirlerimi hep bağışladım, elimde bir şey kalmadı. Rabbimin huzuruna bomboş gidiyorum. Onun gufranının kuşatacağını umuyorum.


Sana başka ne yazayım evvel gidene selam olsun.


            *                *                  *


Adı Soyadı : Serhat GENCER


Sevgili Ailem


İlk önce hepinizi çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Bu mektup ancak ben öldükten sonra sizin elinize geçecektir. Beni asla unutmayın. Hep kalbinizin bir köşesinde saklayın. Şunu asla unutmayın. Allah'ın verdiği canı Allah'tan başkası alamaz. Bu yüzden üzülmeyin. Yalnız size söylemek istediğim bir şey var. Ben Burcu'yu çok seviyordum ve bu sevgimi de mezara götürüyorum. Ben burada öldümse Allah yolunda, vatan namus ve millet yolunda öldüm. Benimle aslında gurur duyun ve gülün. Asla ağlamayın. Eğer ağlarsanız ben yattığım yerde rahat edemem.


Sizi çok seviyorum. Oğlunuz

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner