İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Havada Kampanya

Pegasus'un 350 bin bedava bilet kampanyasının reklamlarını görmüşsünüzdür. Sadece vergileri ödeyerek ve sadece cumartesi Pazar günleri satın alabilerek 350 bin adet iç ve dış hat biletine sıfır bedelle ulaşabiliyorsunuz. Elbette yolcunun cebinden çıkan yine de orta karar bir bedel olacak.


Pegasus'un belli ki bu yılki hamlesi bu. Bu tip uygulamaların dünyada örnekleri var. Sadece Türkiye'de ilk kez yapılan bir kampanya şekli. Fakat Türk halkının algısı bu gibi kampanyaları algılayacak şekilde değil bence. Havacılık henüz ülkemizde güvenilmeyen sansasyonel bir ulaşım modu olarak algılanıyor. Bileti bedava verince vatandaşın aklına bin türlü soru geliyor ve bu soruların neredeyse hiçbiri şirketin imajına pozitif etki yapacak cinsten değil.


Bu kampanya bir anlamda tüm özel havayolu şirketlerine de yarar. Neticede havacılığa yapılacak her türlü reklam ve duyuru yatırımı yine havacılığa yarar. Burada marka farkı elbette önemlidir ama yine de diğer markalar da bu reklamlardan nasibini alır.


Bu arada Onur Havayolları'nın da bir günlük 1003 biletlik kampanyası aynı anda Bahar Kampanyası olarak lanse edildi. Bu kampanya da "3'ün sihiri, 1 Nisan şakası, bahar kampanyası" gibi ufacık bir metin içerisinde üç mesajla süslenmişti. Güzel bir çalışma olarak gazetelerdeki yerini aldı. Ama elbette Pegasus'un kampanyası yanında Onur'un ki filika gibi kalıyor.


Peagasus'un yıl içerisinde bu kampanyayı sürekli reklamlarla destekleyeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Pegasus'un sektördeki en sıkıntılı durumu tartışmasız Sabiha Gökçen Havcalimanı'ndan sefer yapıyor olması. O yüzden Sabiha Gökçen'in yeni işleticileri Pegasus'a bu reklam kampanyalarında destek bile vermeli. Bu istek tabii ki hayatın gerçeklerini değil ortadaki zor durumun tespit ettiğimiz bir yaklaşım.


Pegasus'un bu kampanyada tam olarak ne verdiğini, nasıl verdiğini anlatamadığını düşünüyorum. Her ne kadar bugüne kadar yaptığı gazete reklamları içerisinde en anlaşılır olanı bunu görsem de böylesine büyük bir lansmanın etkisini artıracak başka iletişimlere de ihtiyaçları var.


Neticede sivil havacılığımız bu yaz kampanyalar bakımından da dünya şirketlerini yakalamış gözüküyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter