İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Yakıt artışı bitmiyor

 


Akaryakıt uluslararası piyasada 130 dolarları geçtiğimiz ay aştı. Sanırım bir daha da geriye inmeyecek. Bu durum havayolu şirketlerinin olduğu kadar her pompaya yanaşan vatandaşın da canını sıkacak. Hatta belediye otobüsüyle seyahat edenin bile.


Bugüne kadar krizler hep ülkelerin kendi yönetimleri ve beceriksizlikleri içerisinde çıkardı. Bu boyutta global bir kriz çok uzun zamandır yaşanmamıştı. Görünen o ki tüm dünya global bir krizin eşiğine gelmek üzere.


Havacılık artık ne yazık ki akaryakıt fiyatlarındaki bu artış nedeniyle halka hitap etme özelliğini kaybedecek. Uçakların otobüslerden çaldığı yolcular geri dönecek. İstanbul-Antalya bilet ücretleri pik günlerde tek bacakta 300 liraları aşacak. Bu durum nedeniyle Türk insanının seyahat etme alışkanlığı azalacak, yavaşlayacak ve belki de belli kitlenin haricinde yok olacak.


Havayolu şirketleri bu durumdan kurtulmak için küçülmeye devam ederken gelen bilgiler içerisinde bulunduğumuz yaz aylarındaki hem yüksek doluluk hem de yüksek fiyat politikalarına rağmen karlılık başa baş noktasında seyrediyor.


Bunun Ramazan'a gelen Eylül'ü, Ekim'i ve diğer kış ayları var.


Yazın kazandığı parayla kış uçuşlarını subvanse etmeye alışmış olan havayolu şirketlerinin kış tarifesi şimdiden oldukça ince olacak gibi gözüküyor. Havacılık sektörünün Haziran başında kara kara düşüneceğini söyleseler inanmazdım. Ama hangi havayolu şirketindeki bir dostumla konuşsam kriz toplantıları yapıp küçülme yolunda adım attıklarını söylüyor. Havacılığı sıkıntılı günler bekliyor.


 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter