Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Dünyanın en güvenli ulaşım aracı hala uçaklar

Bu ayı gökyüzünde felaket ayı ilan edebiliriz. En güvenli araç olarak bilinen uçak bizi yarı yolda bıraktı. Üst üste yaşanan uçak kazaları soruları, sorumluları, denetlemeleri yine gündeme taşıdı. Uçaklar yeterince denetleniyor mu? Denetlemeler ve denetlemeyi yapanlar güvenilir mi? Tasarruf edeceğiz derken milletin canına mı kast ediliyor? MD'ler artık uçmamalı mı? Uçakların yetersiz olduğu durumlarda başka firmalardan uçak kiralamak ne kadar doğru?
Ben bir firmayla uçuyorsam o firmaya güvendiğim için uçuyorumdur. Kalitesinden, teknik bakımından, güvenliğinden emin olmak isterim. Ben THY'ye güvenip biletine iki katı para ödüyorsam canıma kastedilmesin diye bu firmayı seçiyorsam has THY uçaklarıyla uçmak isterim. Oradan buradan kiralanmış uçaklarla değil. Yaz dönemlerinde uçakları içindeki personel ile birlikte kiralıyor firmalar. İyi de ben o firmayla uçmak istemiyorum ki. Benim uçmak istediğim firma başka. Sonra ne oluyor uçak düşüyor. Eee biz o uçağı kiraladık bizim uçağımız değil, içindeki bizim pilotumuz, hostesimiz değil deniliyor. İyi de ben sana güvendim. Senin firmanı seçtim. Sezonda tüm firmalar bu uçakları kiralıyor. Özel firmalarda, THY'de.
Bu son düşen uçakta da aynı durum mevcut. Uçağın, Kırgız özel havacılık şirketi İtek Air'e ait olduğunu ve İran şirketi Aseman Havayollarından kiralandığı bildirildi. Şimdi ne oldu İtek havayollarından bilet alan yolcular öldü ama suçlu Aseman Havayolları. Neden uçak onların uçağı, belki personel onun personeli. Ben sadece uçağı o firmadan kiraladım.
Diğer düşen uçak ise meşhur MD'ler. Adı mı çıktı onu bilmiyorum teknikçiler daha iyi yorumlayacaktır durumu. Ancak üst üste aynı model uçaklar düştükçe söylentilerde artacaktır.
Kalkıştan çok kısa bir süre sonra düşmesi. Kalkış öncesi de arıza nedeniyle rötar yapması gibi durumlar uçağın sorunlu olduğunu ve insanların göz göre göre ölüme uçtuklarını gösteriyor.
****
Son 30 yıldaki 105 uçak kazası ve bunlardan kurtulan 2 bin yolcunun oturduğu koltuklar incelenmiş. İşte sonuçlar,
İngiliz Greenwich Üniversitesi, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu'nun yardımıyla "uçaklarda güvenli koltuklar hangileri" araştırması yaptı. Üniversite son 30 yılda gerçekleşen 105 uçak kazasını ve bu kazalardan kurtulan 2 bin yolcunun nasıl hayatta kaldığını inceledi. Uzmanlara göre bir yolcunun oturduğu koltuk, olası uçak kazasından kurtulup kurtulamayacağını etkiliyor. Hatta İngiliz Virgin Atlantic Havayolları acil çıkış kapısına yakın oturmak isteyen yolculardan ekstra ücret alarak bu araştırmayı bir bakıma doğruladı. Buna göre,
H Yolcu uçağındaki en güvenli yerler, ön, arka ve ortadaki acil çıkış kapısının yanında bulunan koltuklar. Bu koltukların bir-iki önü veya arkası da diğer koltuklara göre çok daha güvenli.
H Uçağın arkası ile ortası arasında kalan bölüm en tehlikeli yer. Ortadaki acil çıkış kapısının 6 koltuk gerisindeki sırada oturanlar büyük risk taşıyor.
H Uçağın en önünde oturanların kurtulma şansı yüzde 65. En arkadakilerin oranı ise yüzde 58.
H Koridor tarafında oturmak, pencere kenarından oturmaktan daha güvenli.
Uçak kazasından kurtulma şansı % 53
Son 50 yılda gerçekleşen uçak kazalarında hala dünyanın en güvenli ulaşım aracı uçaklar. Bir trafik kazasında ölme riski 18 binde 1 iken, uçak kazasında ölme riski 10.4 milyonda 1. Bir uçak kazasından kurtulma riski ortalama yüzde 53. Dünyanın en büyük uçak kazası 1977 yılında İspanya'nın Teneriffe kentinde meydana geldi. İki Boeing 747 uçağının çarpışması nedeniyle 583 yolcu ve mürettebat öldü. Uçak kazalarının ortalama yüzde 51'i pilot hatası nedeniyle gerçekleşiyor. Dünyanın en güvenli havayolu şirketi, Amerikan Delta Havayolları. Bu havayolu toplam 16 milyon saat uçuşta sadece 2 kez ölümlü kaza yaptı.
****
Sabancı'nın gözü yüksekte
Ali Sabancı'nın işine olan bağlılığına hayranım.
Sürekli Pegasus Havayollarında yenilik çabası içinde. Kurulduğu günden beri de bunu başarıyor aslında.
Sabancı'yı bir gün elinde bilet başında milli piyango şapkası uçakta bilet satarken, bir gün kolunda sepet uçaktaki ikram menüsünü tanıtırken görüyoruz. Şimdi de gözünü yükseklere dikmiş. Bir röportajında THY'ye talip olduğunu okudum.
Hedefini büyük tutuyor Sabancı. 24 Boeing siparişi vererek ne kadar ciddi olduklarını da dile getirmiş. Diğer ilginç olan geçen yılın söylentilerine devam etmesi. Bu yılda yine kafayı Onur Air'e takmış durumda. Geçen yılda Onur Air'i alacağım diye yola çıkmıştı ancak anlaşma bir türlü sağlanamamıştı. Ama vazgeçmediği belli. Röportajında şöyle diyor, Türkiye'de havayolları çok küçük. Birleşmeler olması lazım. Biz de Kasım, Aralık gibi havayolu satın alacağız. Bu, büyük ihtimal Onur Havayolları olacak. Yıl sonunda, sezonun hareketliliği bitince satışa çıkacak havayolları olacak ve ben de alacağım. Yurtdışında da sıkıntıya düşen havayollarını alabiliriz. Ali Sabancı Türkiye'deki tüm havayollarını bünyesine katıp devlet havayolu olmaya çalışıyor sanırım. Zaten yaptığı tasarruflarla bunu yapması da zor olmasa gerek. İşte tasarruf yöntemlerinden bazıları.
Tabiî ki petrolün pahalılığından şikayetçi oldukları için alınması gereken ilk tedbir, 'İkramı ve özel koltuk talebini ücretli hale getirdik. Yemek vermiyoruz. Yiyecek ve içeceği ücretli yaptık. Bu herkese garip geldi. Bana Sabancı'ya bak suyu parayla satıyorlar dediler. Ama Sabancı suyu bedava almıyor ki.' Evet, bu noktada sormak istiyorum Sabancı suyu, colayı dışardan 5 YTL'ye mi alıyor da yolcusuna bu paraya satıyor. Bu yapılan tasarruf değil kar amaçlı bir satıştır. Madem tasarruf etmek için yapıyorsun. Aldığın toptandan 100 YTL'lik suyu müşterine bu fiyata satacaksın Sayın Sabancı. O zaman inanırım tasarruf yaptığına.

YAZARIN DİĞER YAZILARI