İstanbul Airport 1
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Ramazan öne geldi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı 11 gün önce geldi. Bu yıl artık iyice yaz aylarına doğru sarkan Ramazan nedeniyle havayolu şirketlerinin strateji değiştirmesi gerekiyor.
Ramazan başladığı anda tuhaf bir biçimde seyahat etme alışkanlıklarından hemen vazgeçen bir yapımız var. Oysa ister istemez kısıtlı sayılabilecek üç aylık okulların tatil dönemine geliyor Ramazan. Hadi bu yıl için bir haftayla kurtardık diyelim ama iki yıl sonra tam tamına yazın ortasında olacak.
Bu sıcaklarda oruç tutabilmek zorlaşırken havayolları için de ticari dinamikler ağırlaşacak. Özellikle filosundaki uçakların bir bölümünü hac operasyonu nedeniyle kiralayan şirketler filonun atıl olduğu yıllarda mali dengelerini bu hamleyle düzeltiyordu. Ancak birkaç yıl sonrasından itibaren hac sezonunun yaz aylarına gelmesi nedeniyle kışın uçakları gönderecek bir yer olmayacak. Her an her şeyin yaşanabildiği havacılık sektörünün yönetici ve patronları bugünden böyle bir ayrımı düşünmüyor olabilirler ama kaçınılmaz bir gerçek olarak bu süreç her yıl 11 gün daha yaklaşıyor.
Ramazan ayı kampanyaları bu yıl da yolcuyu hareketlendirmek üzerine kurulmuştu. Elbette içlerinden bazıları sadece içi boş reklam sloganlarıyla doluydu ama yine de bu gibi kampanyalara her zaman ihtiyaç var.
Şirketlerin kimisi 10 bilet alana bir bedava verdi, kimisi ise tüm uçuşlarda vergiler hariç yüzde 25 indirim yaptı. Bazısı bilet fiyatını 69 liradan belirlerken bazıları ise bu rakamı her şey dahil 49 lira olarak tuttu.
Kampanya biletlerinin nasıl alınacağı da aslında başlı başına birer uzmanlık gerektiriyor. Kimisi rezervasyon yaptırmaz ve parkur ya da saat değişimi kabul etmezken kimisi ise cezai şartlarla değişiklikleri kabul ediyor.
Aslında okullar kapandığı anda Eylül ayında Akdeniz muhteşem güzel oluyor. Bu yıl Ramazan'ın getireceği sakinlik de eklenince 60-70 yılda bir denk gelinen bilinmez bir fırsat doğuyor. Bu kadar kampanya varken kaçırmamak lazım.
Benden söylemesi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner