Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Hostes olmak isteyenlere uyarı

TASSA'dan güzel bir açıklama geldi geçtiğimiz günlerde mailime. Bizim gibi onlarda hostes olma ve hosteslik kursları hakkında birçok soru ile karşılaşıyorlardı demek ki... Sonunda basın açıklamasına karar verdiler zannedersem. Birçok yazımda değindiğim hostes olma ve hosteslik kursları hakkındaki fikirlerimi açık ve seçik bir şekilde dile getirmişler doğrusu... Kendi yazılarımdan birini okuyor gibi hissettim.
Ülkemizde öyle çok bu mesleği yapmak isteyen genç var ki... Her gün onlarca mail geliyor bu konuda nasıl hostes olabilirim? Ne yapmalıyım? Hosteslik kursları iş garantisi veriyor gitmeli miyim? Pilot okulları pilotluk garantisi veriyor, hosteslik kursları hosteslik, şimdi de birkaç dandik üniversite kuruldu hiç duymadığım bölümler açmış iş garantisi veriyormuş. Hastane yönetimi diye bölüm var mesela... Yıllık 4 milyar veriyorsun iki yıl okuyorsun hastane yöneticisi oluyorsun. Olacak iş mi Allah aşkına. Bu hosteslik kursları da aynı yaklaşık iki ila iki buçuk milyar arası bir fiyat karşılığında 20 gün eğitim alıyorsun. Bu iş yürümez diye daha baştan söyledik durduk. Bu kurslara para dökmeyin yazıktır kesenize dedik. Milli Eğitim Bakanlığı nasıl izin veriyor bu kurslara onu da anlamış değilim hiç. Şimdide pilotluk kursları var aynı, onlarda daha uçuk rakamlar 40 bin dolarlardan bahsediliyor.
Hostes olma fikrine kendini kaptırmış ve bu kurslara gitmeyi kafaya takmış kişilere TASSA'nın açıklamasını okumalarını tavsiye ediyorum. Paranıza ve emeğinize yazık.
TASSA açıklaması;
Ülkemizde birçok firma Kabin Memuru (Host&Hosteslik)Eğitimi altında mesleki kurslar açmakta, yazılı ve görsel basında yer alarak tanıtımlarını yapmaktadırlar. Havacılık mesleğine ilgi duyan gençlerimiz bu kurslara katılmakta ve bu firmalara para ödemektedirler. Firmalar ticari kuruluşlar olduklarından fiziki ve kişisel özellikleri kabin memurluğuna uygun olmayan kursiyerleri de kabul etmekte, gençlerimize ümit vermektedirler.
     "Kabin Memuru Eğitimi" altındaki kursların "Milli Eğitim Bakanlığı" onaylı sertifikalar vermelerine karşın bu sertifikaların gençlerimizin havayollarında Kabin Memuru olarak işe alınmaları için yeterli olmadığını vurgulamak istemekteyiz. "Kabin Memuru Sertifikası" alabilmek için Türk Sivil Havacılık Otoritesi'nin yetkili kıldığı havayolu şirketlerinde görevli, mesleki lisanslara sahip eğitmenler tarafından, orijinal teçhizatlar kullandırılarak pratik ve teorik eğitim alınması ve eğitim sürecinin bitiminde sonuçları Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilen yazılı sınavları geçmeleri gerekmektedir. Özel mesleki kurslara katılan Kabin Memuru adayları iş başvurusunda bulunduklarında özel kurslara katılmamış diğer adaylar ile aynı değerlendirmelere maruz tutulmakta, kendilerine farklı bir muamele yapılmamaktadır. Seçim sonrasında ise ilgili havayolu şirketinin eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Mesleki kursta almış oldukları sertifika ve öğrenmiş oldukları bilgiler kendilerine ayrıcalık katmamaktadır. Bu nedenle bu firmalara verilen paralar gereksiz, verilen eğitim gençlerimizi kandıran bir uygulamadır.
    Kabin Memuru olmak isteyen gençlerimize tavsiyemiz; havayolları şirketlerinin alımlarını takip etmeleri ve ilgili havayollarından bu eğitimi almalarıdır. TASSA (Havayolları Kabin Memurları Derneği) olarak; havayolu şirketleri eğitimlerinin dışında öğrenime açılacak olan "Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Kabin Memurluğu Bölümü" ile gençlerimizin mesleğimize kazandırılmasını destekliyoruz.   

Yazının sonundaki bir cümle dikkatimi çekti biraz araştırdım. Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu bünyesinde Kabin Memurluğu Bölümü açmak için çalışmalar devam ediyormuş. Eğitim süresi, 1 yılı hazırlık olmak üzere 3 yıl öngörülmekteymiş. Bu uygulamadan haberim yoktu doğrusu böyle bir çalışma içinde oldukları için TASSA'yı tebrik ediyorum. Bu işe gönül vermiş binlerce kişiyi en azından doğru yönlendirmek gerektiğine inanıyorum. 20 günlük kurslara paralar dökerek olacak iş değil bu... Böylelikle mesleğin önemi artacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI