İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisiyiz


70 milyonluk bir ülkede ilk ve tek olmak ne demektir bilir misiniz ?
 
Üç kuruşa satılmışları, haddini ve yerini bilmezleri, ekmek yediği yere gavur gibi ihanet edenleri, cebi üç kuruş para görünce ona yardım edenleri ezmeye kalkanları, daha önce yaptığı tüm işleri batırdığını unutanları, koskoca bir dergiyle kendini bir tutanları, çiğneyip geçebilme, bir sinek gibi ezebilme gücüne sahip olmaktır.
Bu güce sahip olmak için tam dokuz yıl verdik. Türkiye'de ilk ve tek olduk. Bu işe büyük emek verdik vermeye devam ediyoruz.
Kendini bizimle bir tutmaya kalkanlara, laf söyleme çabası içinde olanlara, haddini aşanlara sesleniyorum... Yerinizi ve haddinizi bilin dönün de bir arkanıza bakın. Neydim ben deyin. Sanırım yerinizi ve geçmişinizi unutmuşsunuz... Üç kuruşla adam olunmuyor unutmayın.
Herkesin işi değildir, havacılıkla ilgili dergi çıkarmak, bunu sizden daha iyi kimse bilemez iki sayıda batan siz değil miydiniz? Destek istediğinizde bizden gören siz değil miydiniz? Ne oldu üç kuruş parayla, bir yıllık tecrübeyle, sanal alemle adam mı oldunuz? Siz kendinizi ne sanıyorsunuz. Haddinizi bilin... Bu dergiye dil uzatmak sizi çok aşar...Zaten ancak sizin gibiler bunu yapar. Kıskanç, yardım bilmez, saygıdan anlamaz, nerden-nasıl geldiğini hatırlamaz kişiler. Diğer işlerinizde olduğu gibi bugün varsınız yarın yoksunuz. Bir zaman sonra yine batarsınız ve kapımıza gelirsiniz. Biz yine kapımızı açarız, sizin gibileri bu vatana kazandırmaya çalışırız. Ne de olsa Türkiye dışına çıkabilme gibi bir şansınız yok borçlarınızdan dolayı. Kapıdan çevrilirsiniz.

TAV'a talep büyük oldu
Geçtiğimiz günlerde TAV Holding halka açıldı. Hissesinin yüzde 15'i halka satılacaktı ancak gelen talep o kadar fazla oldu ki yüzde 18.4'ü halka (yabancı ve yerli yatırımcılara) satıldı. Bu satışta bir hisse 10 YTL'den talep görünce, şirketin piyasa değeri 1.5 milyar dolardan 1 milyar 740 bin dolara yükseldi.
TAV'ın hisselerine arzın 5 katı talep oldu.
Bünyesinde dört terminal işletmesi, altı tane de servis sağlayıcı olmak üzere 10 şirketle halka açılan TAV Holding'de iki gün süren 8,55-10,30 YTL fiyat aralığından talep toplama işleminde en az 5 kat fazla talep geldiği söyleniyor.
Şirketin sermayesinin 232.5 milyon YTL'den 242.2 milyon YTL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 9.69 milyon YTL nominal değerli paylar ile Tepe İnşaat, Akfen Holding ve Akfen İnşaat Turizm'in ellerinde bulunan 29.06  milyon YTL nominal değerli paylara yatırımcılardan yoğun talep geldi. Halka arz edilecek tutarın yüzde 15'ine denk gelen 5.8 milyon YTL nominal değerli ek satış hakkı da kullanıldı.
En ilginci de hisse senetlerine yurt dışından daha fazla talep oldu. Biz gözümüzün önündeki cevheri göremiyoruz ama yurt dışındakiler bu ışığı hemen fark ediyor sanırım.
Satışın yüzde 69'u yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 30'u yurtiçi küçük yatırımcılara, yüzde 0,5'i yurtiçi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 0,5'i de yurtiçi alım gücü yüksek bireysel yatırımcılara ayrıldı. Şirketin halka arz gelirinin ek satış hakkıyla birlikte 381-458.8 milyon YTL arasında olması bekleniyor. Bu gelirin yüzde 75'i Tepe ve Akfen Grupları'na yeni yatırımlar ve ayrıca Doğu ve Güney Doğu'da dört yeni üniversite açılması için kullanılacak. Türkiye'yi havalimanlarıyla yeni bir yüze kavuşturan TAV eğitime de büyük destek veriyor.
Şirketin kasasına girecek gelirin yüzde 25'i ise büyüme amaçlı harcanacak.
TAV, önümüzdeki günlerde havaalanı özelleştirme ihalelerine katılacak. (Öncelik Tunus, Sabiha Gökçen ve çevredeki diğer havaalanı özelleştirmeleri). Kalan 240 milyon doları iki ortak bölüşecek. 120 milyon doları Doğramacı'nın Hacettepe'si üniversiteye harcayacak. Üniversiteyi büyütecek.
Türkiye'yi dünyaya açtılar. Hamdi Akın'ı dinledim televizyonda talepler belli olduktan sonra ne güzel dedi.
Kredi almak için yurt dışında çabalıyorduk. Şimdi onlar bizim hisse senetlerimizi almak için uğraşıyor.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner