TAV BANNER
ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Müzikal Dersler

Metrodaki Kemancı
Bir dostumdan gelen (ppt) maili sizin için metne çevirdim. Fon müziği ile takip edilince daha da etkileyici olduğu mutlak. Bu yanlız bir örnek, bilmem yaşamda kaçırdıklarımızın farkında mıyız?
Washington DC'de Bir metro istasyonunda soğuk  bir ocak sabahı...
Bir adam Müthiş bir hünerle çaldığı kemanıyla 45 dakika boyunca çok ünlü ve zor eserleri yorumlar...
Çoğu memur, bürokrat işine yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi de kemancının önünden geçip, gider. Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam onu fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye durakladıktan sonra da gideceği yere gecikme endişesiyle  hızla yoluna devam eder.  
Bir dakika kadar sonra kemancı ilk bir dolar bahşişini alır. 
Genç kadın, yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atar ve geçip, gider.  Az sonra da, bir başka adam duraklayıp, dinlemeye başlar. Ancak saatine göz attığında işine geç kaldığını anlar ve telaşla koşarak yoluna devam eder.  
Kemancıyla en fazla ilgilenen ise, üç yaşlarında bir erkek çocuğu olur.
Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve onu dikkatle izler.
En sonunda annesi çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha kemancıyla ilgilenir,
Ama hepsi de anne babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar. 
Çaldıgı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur.
20 kişi duraklamadan para verir, yürümeye devam eder.
Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar.
Çalmayı bitirdiğinde ise ortama sessizlik hakim olur.
Kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz. 
Hiç kimse onun, dünyanın en büyük keman virtüözlerinden, Joshua Bell olduğunu ve 3,5 milyon dolarlık kemanıyla, en karmaşık, zor eserleri çaldığını farketmez.  
Oysa Joshua Bell'in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce, Boston Symphony Hall'da verdiği konserin biletleri ortalama 100-120 dolara satılmıştı. Ve de o gün gazeteler bu sanatçının resimleri ile doluydu.
Bu Yaşanmış, gerçek bir olaydır !
Joshua Bell'in sıradan bir giysi ile metro istasyonunda keman çalması, Washington Post Gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal araştırma gereği kurgulanmıştı.
Sorgulanan şeyler;
Uygunsuz bir saatte, sıradan bir yerde, güzelliği algılayabiliyor muyuz ?
Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz ?
Yaşam maratonuna kısa bir ara verip, ondan keyif alıyor muyuz ?
Bu deneyden çıkarılacak ders ise ;
Dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri, dünyadaki en iyi müzik parçalarını çalarken önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, bu telaş yüzünden yaşamda başka daha neler neler kaçırıyoruz acaba ?
Susan Boyle
İngiltere'nin küçük bir kasabasının sahnelere fırlattığı bu güzel sesi televizyon ekranlarında mutlak dinlemiş ve görmüşsünüzdür.
Dinledikten sonra, bir arkadaşımdan bana programın  Susan Boyle'un sahneye çıkışından inişine kadar olan bölümünün kaydını bulmasını rica ettim. Ve de bir gün sonra Boyle masaüstümdeydi. Şu ana kadar üç beş kez dinledim.
Dinlemekten öte; bu hanım sahneye çıkınca insanların yüzlerinin ne hal aldığını beynime işledim. Öyle ya 47 yaşında bir kasaba hanımı sahnedeydi.
Ne kadar küçümseyiciydiler.
Bakışlarından, mimiklerinden bunu nasıl da belli ediyorlardı.
Boyle'un şarkısı inanılmaz etkileyiciydi. Şahane, bir amatör için inanılmaz, büyüleyici  bir şan gösterisiydi adeta.Ve de sonra büyük bir zevkle bu hanımı küçümseyen yüzlerdeki  mimiklerin, o gırtlaktan çıkan okşayıcı sesi duyunca ne hal aldığını inanılmaz büyük bir hazla seyrettim. İnsanların Boyle'u ayakta alkışlamalarını ve değişen yüz mimiklerini kazıdım bu kez beynime.
Aslında Susan Boyle insanlara büyük bir ders vermiş oldu. You Tube'dan bu eşsiz gösteriyi 100 milyon kişinin indirmiş olduğunu öğrenince Boyle'un verdiği dersin hedefe ulaşabilmiş olduğunu düşündüm.
"İnsanları görünüşlerine göre değerlendirmeyin ve küçümsemeyin."

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter