İstanbul Airport 1
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Ulaştırmanın havacılık politikası

Kör topal giden bir havacılığa çaktığınız her çivi oy, alkış, prestij olarak geri dönerken tıkır tıkır çalışan bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sanırım politik olarak pek işe yaramaz. Çünkü öncelikle uluslar arası platformlarda kuralları belirlenmiş olan sivil havacılık, saat gibi çalışmaya başladığında dışarıdan gelecek empoze ve telkinlere hangi seviyede olursa olsun çok açık olmaz. En azından şu anda olduğu kadar olmaz.
Yoksa, şu anda sivil havacılığın bulunduğu durumu sayın bakanın gözünden kaçmış veya müdahale edemediği bir durum olarak görüyor olmak kendisine haksızlık ve saygısızlık olarak kabul edilebilir. Bakanın bunu fark edememesi mümkün bir durum değildir. Kaldı ki buna müdahale edememesi de mümkün bir durum değildir.
Ulaştırma Bakanının "Düzeltin" diyeceği bir gelişimin düzelmemesi akla sığar mı? Üstelik ülke açısından bu kadar prestij sağlayacak bir konuyken.
Ancak o zaman sivil havacılığın tüm şirketler üzerindeki denetimlerini sıklaştırdığı ve buna bağlı olarak belki de gelişme trendinde bulunan sektörün bir dizi açığının çıkarak politik alamda eksi olarak geri dönmesi de düşünülebilir. Havacılık sektöründe hiçbir aksaklık çıkmayacak şekilde önlemler alıyor olmak mevcut sıkıntı çıkmayacağı ve dolayısıyla da düzeltecek şans bulunmadığı sonucunu doğurur. Elbette bu kadar kötümser ve negatif yaklaşımlı değilim. Ama en azından bu düşünceyi bile aklımıza getirecek kadar da şartların sağlıklı olmadığını söyleyebiliriz.
Sivil havacılıkta çalışacak pilota maaş vermenin sıkıntı olduğu söylenirken ve bu gibi tuhaf spot detaylara takılırken bunun çözümü şirketlere çıkartılan astronomik rakamlarla sağlanmaz elbette. Sektörün denetim ihtiyacı sektör üzerinden gerçekleştirilecek gelirle sağlanabilir belki ama adamların verdikleri vergi ve diğer katma değer ne olacak peki. Yani zaten şirketler kendi üzerlerine düşen vergileri verirken kendisini denetleyecek pilotun maaşını da astronomik tarifelerle ve salınmış ilave vergilerle mi ödeyecek?
Aslına bakarsanız bir anlamda bindiğin dalı kesmektir bu. Sivil havacılığın önünün açılmasının en önemli sebebi bilet fiyatlarındaki ucuzlamanın sağlanabilmesi, daha doğrusu bunun formüle edilebilmesidir. Ancak bileti pahalılaştıracak bir modeli koyduğunuzda denetleyeceğiniz şirket daha doğrusu o şirketle uçacak yolcu, daha da doğrusu o bilete parayı verecek adam zor buluruz gibime geliyor.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 287
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 286
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner