ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Kapınızın önü temiz mi?

Eski görevlerimden birine ilişkin bir yaşanmışım beni buralara getirdi.
İşyerinde bir ünitenin başına getirilmiştim.
İyi bir unvandı benim için.
İşin kötüsü ise o konudan da hiç ama hiç anlamamamdı.
Doğrusu konunun yakınından bile geçmemiştim tüm yaşamım boyunca.
Naçar gittim Yönetim Kurulu Başkanına. Bu işin kurum açısından önemini anlattım önce. Daha sonra da bu işle ilgili hiç bir deneyimimin  bulunmadığını, dolayısıyla bu işten anlamadığımı ezile büzüle söyledim.
Kendisi istifa edebileceğimi sonuçta verilen görevi kabul etmemenin karşılığı işlem neyse ona muhatap olacağımı söyledi.
Erman Yerdelen'in söylemek istediği, görevden değil kurumdan istifaydı.
Çaresiz döndüm yerime, ne yapacağımı düşündüm.
Kuruluşun bir çok yerinde gezip dolaşmış biriydim.
Önce eski çalıştığım ünitenin bu bölüm ile ilintili işlerini irdelemeye ve onlarla ilgili fikir üreterek her fırsatta bilgeliğimi ( ? ) ortaya koymaya başladım.
Baktım ki bayağı başarılıyım, cepheyi genişlettim.
Günün beş saati düşünüyor ve diğer üniteler ile ilgili sisteme katkıda bulunacak fikirler ortaya koymaya çalışıyordum. Ne de kolaymış sorumluluk üstlenmeden fikir üretmek. 
Bir gün, bir toplantının sonunda "Bu insanlar bana neden ters bakıyor" düşünme ihtiyacı hissettim. Notlarıma baktım. Boşa vakit harcanmamıştı sonuçta.
Gece yatarken tekrar rahatsız oldum aynı konudan.
Kalktım fikir üretim listeme bir kez daha dikkatle baktım.
O anda inanılmaz büyük bir tokat yemiş gibi oldum.
Bildiğim, tanıdığım ve inandığım Çetin Özbey'den.
Bu tokat insanların bana neden tuhaf baktığının cevabı gibi gelmişti bana.
Ertesi gün ekipten bir arkadaşımı çağırdım yanıma. Çağırdığım insan, yardımcım ve oturduğum masanın gerektirdiği en üst seviyede kariyere sahip olan Başkan Yardımcısı Hesna Böke isimli kardeşimdi. Kendisinden geçen bir ayımı / beni değerlendirmesini istedim.
Çok kibar biriydi. Ya beni sevdiğinden ya da ben dururken bu adamı neden bu masaya oturttular düşüncesinin verdiği ruh hali içinde başladı konuşmaya. Konuşmasının özeti  "Neyi değerlendireyim, bu ünite ile ilgili ne yaptınız ki?" şeklindeydi.
Doğru ya sorumluluğunu taşıdım ünite ile ilgili bir iş yapmamıştım.
Anlayacağınız ikinci tokatı da Hesna kardeşimden yedim.
İyi ki de yedim, kendime ve işime dönmeme neden oldu bu tokatlar.
Hani tabur komutanı olan  Yarbay, Albay olduktan sonra alayla uğraşacağına yine yakından bildiği taburun sorunları ile boğuşurmuş ya, işte o misal hareketlerle bir ayı geçirmiş ve kaybetmiştim. Neticeden alaya otuz beş kuruşluk bir katkım olmamıştı.
Ve, sağı solu bırakıp kendime ve sorumluluğunu taşıdığım işime döndüm. İyi ki de dönmüşüm. Biraz zorlandım ama sonuçta o görev bayağı başarılı sonlandı. Hedeflediğimiz kazancı elde ettik ve bu meblağ o yılın Türk Hava Yolları bilançosuna neredeyse kar olarak yansıdı. Hani bir söz var ya; "Herkes kendi kapısının önünü temizlese, kent tertemiz olur" Ne kadar da doğruymuş.
ZOR İNSANLARLA ANLAŞMANIN 151 YOLU
İş yaşamında hepimiz değişik yapıdaki insanlara çalışma durumunda kalmışızdır. Bunun zorluğunu yaşamamış olan kimse var mı bilmiyorum?
Evet çözüm önerileri yazımın başlığını isim olarak taşıyan kitapta.
Carrie Mason -Draffen Volkan Altınova türkçeye çevirmiş ve nokta kitap yayınlamış.
Kitabın arka kapağındaki sunumda " Eğer iş yerinizde gerginlikleri ortadan kaldıracak bir "Acil durum dadısı olmayı hedefledinizse" şeklinde başlayan kısa bir tanıtım var.
Beceriksizlerden içten pazarlılıklara, zorbalardan dalkavuklukla bir şeyler elde etmeyi amaçlayanlara kadar uzanan bu geniş çizgide yer alan yaradılışlarla nasıl başa çıkacağınıza ilişkin küçük imputlar bulabilirsiniz bu kitapta. Sorunlu çalışanların ofisin havasını belirlemelerine izin vermemeyi, sorunlu çalışanları birer takım oyuncusu haline getirmeyi, zorba yaradılışlar, lisanen tacizde bulunanlar ve yaş ayırımcılarla baş etmeyi, kötü niyetli insanların kariyerinizi mahvetmelerini engellemeyi, neyin neresinden ve ne zaman dönmenizin avantajlı olacağına ve diğer hususlara  ilişkin tüm imputları kısa ve öz bir anlatımla bu kitapta bulmanız mümkün. İster bir yönetici,ister zor çalışanlarla birlikte görev yapma durumunda olan bir memur olun, bu kitaptaki tavsiyeler bu yaradılışları daha başarılı bir şekilde yönetmeniz veya onlarla çalışmayı daha rahat bir tempoda yürütmeniz konusunda size yol gösterici ve yardımcı olacaktır. En önemlisi bu engebelerin aşılması konusunda önerilerde bulunan yazarın insan kaynakları ve hukuk uzmanları ile konulara ilişkin olarak yaptığı görüşmelerden edindiği anlayışın anlatımlarının temelini oluşturması. Bu kitaptaki bilgilerin doğruluğu Amerikada ve başka ülkelerdeki uygulamalarla kanıtlanmış. Belki sizinde işinize yarar. Kimbilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin