ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Sorunlar Onları Yaratanların Mantığı ile Çözülmez

Albert Einstein çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik bir fizikçi, filozof ve yazardı." Sorunlar onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez" diyen bilim adamı tüm yaşamımızı ve özellikle iş hayatımızı etkileyen bir çok sorunun çözümlenmesi için, takdir makamında olanların sorunu bizzat yaratanların görüşlerine kıymet vermeleri hususundaki yanlışlığa ışık tutmak istemiş ise de bunda ne kadar başarılı olduğu  tartışılır. Kalben temenni ediyorum ve inanmak istiyorum ki, gerek şahısların yaşamında ve gerekse kurum ve kuruluşlarda yetkililerin bu sözün doğruluğunu net olarak anlayabilmelerini sağlayacak zararsız gelişmeler olsun.
"3'ncü dünya savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya savaşında taş ve sopalar olacağını biliyorum" diyen düşünür, "A'yı hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman A = X + Y + Z' dir; X çalışmaktır, Y oyundur Z ise çenesini tutmayı bilmektir" diyerek bizlere başarının en basit formülünü de vermiştir. Uygulayan var mı? Bilemiyorum.
"İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır" diyerek toplum hoşgörüsünün ne denli önemli olduğunu vurgulayan Einstein, "Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur" şeklindeki ifadesi ile insanoğlunun ön yargılardan kurtulmasının nedenli zor olduğunu ortaya koymuştur.
Evet bizlere hayat dersi veren yüzlerce belki de daha fazla kitap var raflarda. Hepsinin yazarı bizlerle yaşanmışlarını paylaşırken, hayatımızı kolaylaştıracak, yaşamımızı şekillendirecek dersler veriyor demek yanlış değil. Tabii ki değişmeyen kural ne anlatıldığı değil bizim onu nasıl anladığımız önemli. Hayat dersi konusunda onunda söyleyecekleri var. Basit, anlaşılabilir şeyler.
Merakınızın peşinden gidin
'Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.'
Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.
2. Azim paha biçilmezdir
'Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.'
Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
3. Bugüne odaklanın
'Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir.'
İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.
4. Hayal gücü güç verir
'Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.'
Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: 'Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil'. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.'
5. Hata yapın
'Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.'
Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.
6. Anı yaşayın
'Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir.'
Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.
7. Değer yaratın
'Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın.'
Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.
8. Farklı sonuçlar beklemeyin
'Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.'
Hergün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.
9. Bilgi deneyimden gelir
'Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.'
Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.
10. Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın
'Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz.'
Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter