İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

İşte Türkiye'nin hali...

Gözlerinize inanamayacağınız tekrar tekrar okuyacağınız bu yazı maalesef Türkiye'nin içler acısı halini gösteriyor...
Geçen ay ki yazımda Kuşadası Davutlar'daki Egeria Beach Club Otel hakkında şikayette bulunmuştum. Otelin 4 yıldızı asla hak etmediğini,  yıldızlarının düşürülmesi için çabalayacağımı belirtmiştim.

TÜROB'a, KODER'e, Otelciler Birliğine, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığında Teftiş Kuruluna, Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğüne, Kuşadası Kaymakamlığına, Aydın Valiliğine başvurdum, şikayet dilekçesi verdim.

Başvurduğum tüm kuruluşlarda bana ilgi ve alaka ile geri döndüler...
Kuşadası Kaymakamlığındaki Turizm Koordinasyon kurulu denetleme ekibi otele giderek birçok incelemede bulundu. Oteli baştan aşağı denetlediler.
Sonucu bana da gönderdiler... Gönderdikleri yazıyı tekrar tekrar okudum inanması çok güçtü çünkü şöyle yazıyor ; Kaymakamlık makamına yapılan şikayet üzerine ilçemiz Davutlar Beldesinde faaliyet gösteren Egeria Beach Otel Turizm Koordinasyon kurulu denetleme ekibi olarak 28/07/2010 günü yapılan denetimde ;
Otelin girişinde bulunan otel adının altında ışıklı levhada dört yıldız amblemi bulunduğu ayrıca otelin tanıtım broşüründe ve anket formlarında aynı şekilde dört yıldızın bulunduğu görülmüş ancak otel Turizm belgeli değil Belediye'den ruhsatlı olduğu tespit edilmiştir.

Aydın Valiliği ise şöyle diyor;
Egeria Beach Clup Otel 29/07/2010 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü görevlilerince denetim yapılmış ve tesisin Belediye belgeli olduğu, yıldızlama işaretlerini kullanarak 4822 sayılı Kanun ile değişik 4077 sayılı kanunun 16. maddesi ve ilgili yönetmeliğe aykırı davrandığı tespit edilmiş ve tespit tutanağı gereği için Sanayi ve Ticaret Bakanlığına sunulmuştur.

Kuşadası Turizm Danışma Birimi şöyle diyor,
Egeria Beach Clup Otel'in Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgesi ve yıldızı yoktur.

KODER Başkanı Gülhan bey'de bana telefonla ulaşarak 22 Haziran'da otel konuklarının şikayetleri üzerine bu oteli denetlediklerini, otelin birçok yetersizliğinin olduğunu tespit ettiklerini söyledi... Ancak KODER'in hiçbir yaptırımı olmadığı için bir şey yapamamışlar öylece kalmış şikayetler ve gelenler mağdur olmaya devam etmiş.
Gülhan beyle birçok kez telefon konuşması yaptık. Kendisi çok olumsuzdu hiçbir şey olmaz dedi durdu. Boşa kürek çektiğimi düşündü hep. En son telefon konuşmamızda hatta bana derin bir nefes alın ve bu konuyu kapatın artık dedi. Boşuna kendinizi yoruyorsunuz gibi konuştu. Hatta ben belediyeyle konuşun yıldızları indirmişler mi öğrenir misiniz dediğimde hiçbir şey indirmezler devir parti devri dedi...

Ben Davutlar Belediyesine kendim başvurdum gelen cevap şöyleydi.
Sayın Derya Zengin Ergün;
Şikayetinize konu olan Egeria Beach ile ilgili olarak yasal işlemler yapılmıştır. Tabelalardan yıldızlar söktürüldü ve dağıtmış oldukları otel ait el ilanı ve broşürleri toplatıldı. Bu tür olayların ve şikayetlerin tekrarlanmaması için otel uyarılmıştır. Bilgilerinize rica ederiz.


Yani bir otel yıllardır Kültür Bakanlığından işletme belgesi dahi olmadan kafasına göre 4 yıldızlıyım ben demiş ve yoluna devam etmiş. Bu nasıl iştir böyle ... Burası Türkiye tamam ama bunların denetimi hiç mi yapılmıyor?
Sahilde iki otel vardı zaten benim gördüğüm ne kadar zor olabilir ki iki oteli denetlemek. Kimsenin aklına gelmemiş bu otel izin almadan 4 yıldızı buraya takar diye... Ne cesaret var insanlarda demek ki o kadar eminler ki denetlenmeyeceklerine ya da denetlense de bir şey olmayacağına kafalarına göre oteli açıp yetki belgesi bile almadan yurt dışına kadar 4 yıldızlı olduğunu ilan ediyor ve turistleri getiriyor pis tesisine...
Kuşadası Kaymakamını direk aradım bu konuda bana açıklamalı bilgi vermesini istedim... Ama kendisine bir türlü ulaşamadım en son aradığımda Didim tarafında Başbakanı karşılamaya gitmişti...
Keşke orada burada gezeceğine kendi bölgesini daha iyi denetlese de böyle gülünç ve korkunç durumlar meydana gelmese...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner