Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Üçüncü Havalimanının İsmi Ne Olacak?

Sayın Başbakanımızın üçüncü Havalimanı açıklamasından sonra tahminler, fikirler havalarda uçuşmaya başladı. Nerede kurulacak, ismi ne olacak. Önce Silivri dendi sonra orada olmayacak Çorlu Havalimanı genişletilecek dendi. Şimdi üçüncü havalimanı olacak ama yeri belli değil dendi.
Benim bu üçüncü havalimanı ile görüşlerim ise şöyle Sabiha Gökçen gibi yapılıp 10 yıla yakın atıl durumda kalacak, biraz hareketlenince göze batacak uçuş için gelen havayolları bir süre sonra geri çekilecek, çemle yiye yiye yoluna devam etmeye çalışacak. Sabiha Gökçen Havalimanı bile hala istediği gibi uçuş alamıyor. THY'nin uçuşlara başlaması olumlu bir gelişme olmuştu ama nedense birden geri çekildi. Eee peki yeni havalimanında bu iş nasıl olacak. Tüm uçuşlar belli bir havalimanında toplanacaksa ikinci hatta üçüncü havalimanına ne gerek vardı.
Yeri kadar ismi de tartışma konusu oldu.
Vecihi Hürkuş' adı üçüncü havalimanına verilsin kampanyası başlatıldı.
Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği'  'İstanbul'un 3. havalimanına 'Vecihi Hürkuş' adı verilsin' imza kampanyası yaptı.
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer, Üçüncü havalimanına 'Vecihi Hürkuş'un adının verilmesinin hakkın teslimi olacağına işaret ederek, efsane pilotun adının yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.
Türk Sivil Havacılığını Başlattı
"Vecihi Hürkuş, 1896 yılında İstanbul'da doğdu. Tayyare Makinist Mektebi'nden Küçük Zabit olarak mezun oldu. Makinist olarak Birinci Dünya Savaşı'na girerek Bağdat cephesine gönderildi. Orada 2 Şubat 1916 tarihinde bir uçak kazasında yaralanarak İstanbul'a döndü. Yeşilköy'deki Tayyare Mektebi'ne girerek tayyareci oldu. Pilot olarak ilk uçuşu 21 Mayıs 1916 tarihindedir.
Vecihi Hürkuş'un Türk Sivil Havacılığı'na yaptığı katkılardan bazıları ise şöyle; "Çift motorlu tayyareyle "Caudron G-4" uçan ilk Türk pilot oldu. Kafkas Cephesi'nde bir Rus uçağını düşürerek ilk Türk Hava Zaferini kazandı. Ruslardan ele geçirilen Nieuport tayyaresine pervane imal etti.
İstiklal Savaşının ilk keşif uçuşunu yaptı. Hayatının yaklaşık 30 bin saati havada geçen ilk ve tek Türk pilottur. Türk Kuşu'nun kuruluşu ilgili katkılarda bulunurken Türkiye'de ilk planör inşasını gerçekleştirdi. Vecihi Hürkuş toplam 102 ayrı model uçak kullanan ilk ve tek pilottur. Yurt içi hatlarda yolcu ve kargo taşımacılık yapan "HHY" ilk özel havayolu şirketini kurdu. Türkiye'de kurulan ilk sivil havacılık organizasyonu olan Türk Tayyare Cemiyeti (THK) kurucuları arasındaki ilk ve tek pilottur. Türkiye'de ilk paraşüt atlayışında uçağı, Vecihi Hürkuş kullandı. Avrupa ve Türkiye semalarında ilk Türk uçağı ile ilk yurtiçi ve yurtdışı turunu yaptı."

YAZARIN DİĞER YAZILARI