İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Valilerden Eli Öpülesi Kararlar...

Havalimanlarındaki yolcuları uçmaktan soğutan sıkı denetimler hafifletiliyor.

Her uçak yolcusunun sevineceği bir haber vermek istiyorum size.

Atatürk Havalimanı terminallerine ilk giriş noktasında yapılan aramalarda yolcular, Temmuz ayından itibaren ayakkabı ve kemerlerini çıkarmayacak.

İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, kendileri için paket geçişlerinin önemli olduğunu yolcuların ayakkabı ve kemerlerinin çok risk taşımadığını ifade etti.

Göreve geldiği günden beri yeniliklere açık olduğunu bizlere gösteren yeni İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, THY ve TAV şirketlerinden gelen talep doğrultusunda güvenlik kurulu toplantısında bu konuyu değerlendirdiklerine işaret ederek, "X-ray arama cihazlarından paketler geçerken içini görmemiz önemliydi. Üst aramalarında kemer ve ayakkabı çok risk taşımıyordu. Uluslararası boyutta önemli bir imaj konusuydu, değerlendirip bu kararı verdik. Bundan sonra hiçbir yolcudan kemer ve ayakkabı çıkartmasını istemeyeceğiz, uygulamayı yavaş yavaş başlatıyoruz. Bizim gibi ülkelerde ilk girişlerde aramaların kaldırılması söz konusu değil ama biz esnettik. Bu sayede yolcuların bilet bagaj işlemleri de hızlanmış olacak" dedi.

Bir güzel haberde Ankara'dan verelim. Artık kimliklerini unutanlarda uçacak.

Ankara Valiliği tarafından Esenboğa Havalimanında başlatılan uygulama ile kimliklerini unutan ve bu nedenle uçuş kartı alamayan yolculara geçici kimlik belgesi verilecek.

Esenboğa Havalimanına gelen bazı yolcuların yaşadıkları telaşla kimliklerini evde unuttuklarını ve bu nedenle ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Vali Alaattin Yüksel'in çok hoş bir açıklaması var şöyle diyor, "Yolcularımızın mağdur olmaması amacıyla alan içerisine oluşturulan polis noktasında, kimliklerini unutan yolculara geçici kimlik verilmesi uygulamasını başlattık. Telaşla kimliğini unutan vatandaşın devletle el ele tutuşması ve 'oh be işte benim devletim bu, başım dara düşünce devletim benim yanıma geldi ve benimle buluştu' diyebiliyorsa ya da vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıyorsak ben Ankara Valisi olarak bundan bahtiyarlık duyarım" diye konuştu.

Gerçekten çok ileri görüşlü güzel bir uygulama...

Zaten zor olan durumu daha da zorlaştıran öyle çok insan var ki. Böyle güzel düşünülmüş fikirlere herzaman destek vermek istiyorum.

Yaklaşık 7 aydır devam eden uygulama sayesinde Esenboğa Havalimanında kimliğini unutan 645 kişiye geçici kimlik verildi.

Demek ki istenince oluyormuş.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner