Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Ali Sabancı İle İş Yapanlar Dikkat Etsin!..

 

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, gündeme bomba gibi düştü. Pegasus yönetimi hakkında söylemediğini bırakmadı. Hatta daha da ileri gidip 'Uyarıyorum, Ali Sabancı ile iş yapacaklar en az milyon kere düşünerek karar versin. Doğru insanları seçmemek de bizim hatamız oldu.' dedi.

''İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kurucu yönetim kurulu başkanı olduğu İzAir Havayolları'nın, Esas Holding-Pegasus Havayolları yöneticilerince 4 yılda 56 milyon 113 bin lira zarara uğratıldığını söyledi.

Demirtaş, düzenlediği basın toplantısında, ''şirket merkezinin Antalya'ya taşınmasının protokole aykırı olduğu gerekçesiyle'' açtığı davaya ilişkin, İzAir Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat'ın kendisine yönelik sözlerini eleştirdi.

Kendisinin muhatabının Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı olduğunu belirten Demirtaş, ''Ali Sabancı'nın, İzAir'i kuran 111 İzmirli ortağının ve İzmirlilerin önüne çıkmaya yüzü yok'' diye konuştu.

Demirtaş, Sertaç Haybat'ın, kendisine yönelik, ''2006 yılında İzmirli yatırımcıların yatırdığı paralar uçmuş, bunun üzerine şirket bir de borca girmiş vaziyetteydi. O bakımdan bu tablo karşısında o dönemde bu şirketi yönetenlerin sesini kesip oturması daha doğru olur diye düşünüyorum'' şeklindeki sözlerinin, nezaket ölçülerinin dışında haddi aşan ifadeler olduğunu belirtti.

Demirtaş, ''Sayın Haybat'ın üslubuna yansıyan öfke ve agresif tavır, tüm İzAir kurucu ortaklarının haklarını aramak için yüce yargıya başvurulmasından kaynaklanmaktadır. Ben, söylediğinin aksine, İzAir'e ortak olan pek çok şirketin yönetim kurulu başkanı sıfatı ile İzAr'in ortağıyım'' dedi.

Pegasus'un, İzAir'le 25 Şubat 2007 tarihinde imzaladığı stratejik işbirliği protokolünde, markanın, İzmir merkezli yapısı ve uçuş işletme lisansını korumayı taahhüt ettiğini kaydeden Demirtaş, şu görüşleri ifade etti:

''Protokolün altında Ali Sabancı, Sertaç Haybat imzası var. Sonuna kadar her türlü hukuki girişimi yaparak İzmir'in ve ortakların hakkını koruyacağım. İzAir'in 2005-2006 yılı toplam kuruluş giderleri ve sıfırdan başlayan uçuşlarının gelir azlığı zararı 27.6 milyon lira olup, bu dönem sürekli kuruluş çalışmaları ve harcamaları ile geçirilmiştir.

Bu konuda sayın Haybat, yine olayı saptırmış. Yeni kurulan hiçbir iş uçmaz, hiçbir uçak şirketi de yüzde 80 dolulukla işe başlamaz. İzAir'in kurulduğu 25 Mayıs 2005 tarihi ile ilk uçuşun yapıldığı 26 Haziran 2006 tarihleri arasında 13 ay boyunca gerekli tüm harcamalar yapılmış, hostes, pilot, teknik eleman, kira ödemeleri yapılmış ancak uçuş işletme ruhsatı alınana kadar kuruş elde edilememiştir.''

4 yılda 56 milyon lira zarar

Kendilerine ''başarısız'' denilmesine karşın, tüm kuruluş masrafları yapılmış, doluluk oranı yüzde 75'i bulmuş bir havayolunun 4 yıl arka arkaya zarar ettirilmesinin ''doğal olmayan bir durum'' olduğunu ifade eden Demirtaş, ''1 Nisan 2007 tarihinde yönetimi devralan Esas Holding-Pegasus Havayolları yöneticileri, İzAir'i 4 yılda 56 milyon 113 bin lira zarara uğratmıştır. Sertaç Haybat, sen bu işi biliyorsun da bu zarar neden. Pegasus Genel Müdürü olarak Pegasus'a para kazandırıyorsun. Yönetim kurulu başkanı olduğun İzAir kaybediyor. Bunun hesabını soracağız'' dedi.

Demirtaş, söz konusu zararlarla ilgili ticaret mahkemelerinde birçok davanın devam ettiğini, kendisinin açtığı davada da Ali Sabancı'nın ifadesinin alınacağını belirterek, ''Ali Sabancı, özel denetçi tayini için açılan davada Kadıköy Adliyesi'nde ifade vermek zorunda. Yoksa polis nezaretinde ifadeye gidecek'' dedi.

Şirketin denetçisi olarak avukatıyla hesaplarda denetleme yapmak istediğini ancak buna izin verilmediğini anlatan Demirtaş, mahkemeden özel denetçi tayini istediklerini söyledi.

Demirtaş, ''Pegasus'u başarıya taşıyan Ali Sabancı ve Sertaç Haybat ile ekiplerinin, bir uçaklarını kiraladıkları halde İzAir'de başarılı olamamaları derinliğine tetkik edilmesi gereken bir konu. Mahkeme tespiti ile 23 milyon lira olan markayı öldürdüler. Bedelini ödeyecekler'' dedi.

İzAir'i destekleyen, İzmir'in havayoluna sahip olması düşüncesine omuz veren tüm İzmirlilerin hak ve hukukunu korumaya kararlıyım. Tüm sermaye artırım genel kurullarının iptali için mahkemeye başvurduk. Cezalarını çekecekler. Belge saklayarak, kafalarını kuma gömerek bu işten kurtulamazlar.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI