Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Sigara İçmemek Yasak

Hani bir yasak çıkmıştı artık kapalı alanlarda sigara içilmeyecekti... İçenlere ve içirenlere cezalar kesilecekti. Ne oldu o yasak ... Ben nereye gitsem içerden dumanlar yükseliyor.. Boğazım ve gözlerim yanmış bir şekilde çıkıyorum gittiğim yerden.

Burası bir cafe bir restoran ya da içkili bir mekan olabiliyor... Hepsi aynı şekilde son hız sigara yasağını deliyor... Hatta bazısı masaya su şişesi getirip bunu kül tablası yapabilirsiniz diyor... Kimisi ise açık açık kapıda sigara içiliyor diye bağırıyor...

Ben mi ne yaptım bu durum üzerine şikayet hattını aradım... Telefondaki kibar bayan adresi ayrıntılı aldı... Ne mi oldu hiçbir şey... Arada yemek yemeğe gittiğimiz bir mekanı şikayet etmiştim. Şikayet sonrası 10 gün sonra gittiğimde öğle vakti yine sigara içimine izin vardı. Şimdi şikayet ettiğim kurum bizimi umursamıyor, yoksa bu restoran cezaları ve uyarılarımı umursamıyor? Yoksa torpilli mi ????

Peki, benim ne yapmam gerekiyor. Belli ki görevliler görevini yapmıyor, denetim sıfır ki bu kadar aşikar her yerde rahat rahat sigara içiliyor. Şikâyet ediyoruz yine umursayan yok.

3 Yaşında kızım var. Biz ailece sigara içmiyoruz. Yanında sigara içilmedi hiç. Görse sigarayı tanımaz bile.. Şimdi ben bir restorana yemek yemeğe gidiyorum ve tanımadığım bilmediğim insanlar çocuğumun yanında pofur pofur sigara içiyor. Beni ve çocuğumu zehirlemeye nasıl hakları olur. İşletme sahipleri sigara içen müşterisine yaranmak için yasakları deliyor. Sigara içmeyen müşterisini nasıl düşünmüyor.

Denetim ve yasaklar büyük ölçüde yetersiz.

Prag'a yedi yıl önce ilk gittiğimde hava eksi on beş derece idi.. Türkiye'de sigara yasağının haberi bile yokken. Prag'ta millet o soğukta cafelerden dışarı çıkıp sigarasını içip içeri geri geliyordu. İtalya'da Otellerde asla sigara içilmiyordu. İnsanlarda yolda yürüyerek sigara içmiyordu. Yoldaki direklerde sigara küllüğü var. Sigarasını içecekler orda içip yoluna devam ediyordu.

Kendi sağlığını umursamayan ve bu zehri içine çeken insanların biz akıl sağlığı yerinde olan insanları zehirlemesine inanılmaz sinirleniyorum. Bunun yasakla yapılmaya çalışılması da çok komik aslında. İnsan kendi iradesiyle kendi aklıyla neyin doğru neyin yanlış olduğuna nasıl karar veremez. Zaten yasaklarında bir işe yaramadığı ortada. Sayın Başbakanımız bu konuda çok duyarlı. Umarım gevşetilen bu denetimlerin gereği gibi yapılmasını sağlar. Duyarlı ve görevini yapmak isteyen görevliler için sigara içildiğine birebir şahit olduğum mekanların isimleri şöyle; GiyimKent'te Şişhana Restoran burayı mesela yetkililere şikayet ettim hiçbir şey değişmedi. Bakırköy İstasyon Cafe saat 21 den sonra masaya küçük su şişeleri getirip sigara içebilirsiniz diyorlar. Çok ilginç değil mi? Ataköy Marina içindeki Balık restoranı, Taksimdeki Keyifli meyhane de bu listeye dahil tabi...

Buralar benim birebir gidip sigara yasağına uyulmadığına şahit olduğum yerler. Telefonla şikayette bir sonuç alamadım. Zaten mekanların rahatlıklarından kimsenin gelip gitmediği de ortada... Herkesi göreve çağırıyorum. Madem bir yasak çıkarıldı görevliler görevini yapıp denetimlerini düzgün yapsın.

++++++++++++

3 Ocak'ta kızımın doğum gününü kutladık. Hem okulda hem evde düzenlediğimiz doğum günümüzde pastalarımızı BTA'nın değerli pasta ustaları hazırladı. Hem lezzetleri hem görüntüleri muhteşemdi. Büyük emeği geçen ve kahrımızı çeken başta Burhan bey olmak üzere tüm şeflere teşekkür ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI