Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Airex'in 9 yılda çok yol kaydetti

1996 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen Airex Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı Eylül Atatürk Havalimanı Florya Genel Havacılık Apronunda tüm havacılık tutkunlarına kapılarını açtı.
Airex 2012 Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı 3 gün ziyaretçilere açık kaldı. Fuarın açılışı Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, TAV Havalimanları Holding CEO'su Sani Şener ve organizatör şirket Mint Fuarcılık Genel Müdürü Feyzan Erel tarafından yapıldı.
TAV Havalimanlarının ana sponsorluğunda bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Airex 2012 Havacılık Fuarı, ilk gününde havacılık sektörünün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi.
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, "Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Airex, Türkiye havacılık endüstrisinin gelişimini gösteren en önemli etkinliklerden birisi. 1996'da dört uçak ve dört bin ziyaretçiyle kapılarını açan fuar bu yıl 48 ülkeden 153 şirket ve 50'ye yakın uçağa ev sahipliği yapıyor. Airex, ziyaretçilere dev yolcu uçaklarının yanında iş jetlerinin, helikopterler ve tek motorlu sportif uçaklarla buluştuğu bir havacılık festivali sunuyor. Ayrıca bu fuara katılım Türk ekonomisininde nerelere geldiğinin göstergesi. TAV, fuarla neredeyse yaşıt olarak kuruldu ve Atatürk Havalimanı'yla başlayan yolculuğumuzda bugün üç kıtada altı ülkede 12 havalimanına ulaştık. İstanbul'da elde ettiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, ortaya çıkardığımız özgün entegre hizmet modeliyle birlikte dünyanın farklı noktalarına taşıdık ve bugün havalimanı işletmeciliğinin küresel markaları arasındaki yerimizi aldık. Airex'i bir kez daha İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Havacılık endüstrimizin gelişimini sürdürmesi, Türkiye ve İstanbul'un sayılı küresel sivil havacılık merkezlerinden biri olarak hak ettiği noktaya ulaşması için tüm paydaşlarla uyum içerisinde 7/24 çalışmaya devam ediyoruz" dedi.
Gerçekten büyük emekler harcanarak gerçekleştirilen fuar 15.000 kişinin ziyaretiyle şenlendi. Bence sektörün büyüklüğüne göre bu sayı az kaldı, önümüzdeki yıllarda havacılık sektörüne olan ilginin daha da artmasıyla Airex'e olan ziyaretlerin de artacağını düşünüyorum.
Her yıl üniversitelerde yeni havacılık bölümleri açılıyor, artık hemen her genç pilot ya da hostes olmak istiyor. Durum bu olduğunda da bu tür fuarlara, fuarlarda sergilenen uçaklara, havacılık sektörünün önde gelen tüm firmalarının yer aldığı stantlara ilgi daha da artacaktır.
Ben fuarın açılışından hemen önce ilk ziyaretçiler arasındaydım, gittiğimde gerçekten herkesin görmesi gereken bir fuar olduğunu düşündüm. Üniversitelerden, uçuş okullarına, pilot shoplardan, uçak parçaları satan stantlara kadar sektörü detayları ile inceleyebileceğiniz muhteşem bir kombinasyon oluşturulmuştu.
Fuar en çok kendisine jet almak isteyen işadamlarına yaradı, iş adamları özel uçak ve helikopter modellerini yakından inceledi. Fuarda birçok uçak satışı için ön anlaşma imzalandı. Her türlü jet ve helikopterin yer aldığı apronda tüm araçları kokpitinden, motoruna kadar gezip, incelemek ve satın almak mümkündü. Her marka ve modelin bir arada olması kıyaslama yönünden büyük kolaylık sağladı.
Önümüzdeki yıllarda pilot olmak isteyenler gençleri uçuş okullarıyla tanışmak ve bilgi almak için, havacılık ürünlerine merakı olan tutkunları uçak maketlerinden, pilot montlarına, anahtarlıklardan, kıyafetlere kadar satın alabilecekleri pilot shoplar için, işadamlarını daha rahat seyahat edebilmeleri için yeni jet ve helikopterleri incelemeleri için, havayolu şirketlerini yolcularını daha memnun edebilecek kapasiteleri daha geniş ve yeni olan yolcu uçaklarını inceleyip siparişlerini vermeleri için önümüzdeki yıl yapılacak olan Airex'e şimdiden davet ediyorum. Bu fuarlar için gerçekten büyük emekler harcanıyor, çok büyük iletişimler kurularak, anlaşmalar yapılarak bu imkanlar sağlanıyor. Umarım hak ettiği değeri görecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI