Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

10 Kasım'da Atamıza gidiyoruz

İstanbul Boğazı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında muhteşem bir görüntüye sahne oldu. Boğaziçi köprüsünde tam bir görsel şov yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıldönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı'nda havai fişek, ses ve ışık gösterileri düzenlendi. Gösteriler İstanbul'u adeta masal şehre dönüştürdü.

Kutlamalar kapsamında İstanbul Boğazı başta olmak üzere şehrin birçok farklı bölgelerinde cadde ve meydanlar bayraklarla donatıldı, elektrik direklerine ve üst geçitlere Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı ile birlikte Türk Bayrakları asıldı.

İstanbul'da törenler, Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki alanda yapıldı. Saat 19.00'da başlayan ışık gösterisin ardından, havai fişek gösterisi saat 19.45'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Ortaköy Meydanı'ndan başlatıldı.

Gösteride 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapılırken, her biri 8 bin watt enerji veren 150 ''skytracer'' kullanıldı. En büyüğünün ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul Boğazı'nda 250 metreye kadar yükseldi.

Ay-yıldızlı havai fişeklerin de yer aldığı 15 dakikalık gösterinin müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi, bu besteye göre yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyon öncesi ve sırasında, 30'u yurtdışından olmak üzere toplam 300 kişilik bir ekip görev yaptı.

Gösteriyi, yerli ve yabancı pek çok kişi, Anadolu Yakası'nda Kuzguncuk Sahili, Paşalimanı Sahili, Üsküdar İskele, Şemşipaşa Sahili, Çamlıca Sosyal Tesisleri bahçesi ile Avrupa Yakası'nda Eminönü'ndeki Üsküdar-Kadıköy İskeleleri arası, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Kabataş sahillerinin yanı sıra gezi motorları ile İstanbul Boğazı üzerinde izledi ve bu anları fotoğrafladı.

Arnavutköy'e özellikle bu gösteri için gittik. Kızımın 29 Ekim coşkusunu yaşamasını istedim.

Öyle güzel bir gösteri oldu ki. Görülmeye değerdi. Yıldız ve Ay'ın havaifişeklerinin bir arada atıldığı anda alkışlar yükseldi. Türk milleti olarak içimizdeki ülke aşkı çok büyük. Değerlerimize, geçmişize, geleneklerimize çok değer veriyoruz. Bu yüreği kaybetmeyeceğimizi umuyorum.

Yeni nesillere de bunu verebilmek için çok uğraşıyoruz. Dört yaşındaki kızım Atatürk neden ölmüş diye ağlıyor. Anıtkabir'i merak ediyor beni götürür müsün diyor. O melek kalbiyle Atatürk'ü öperim uyanır diyor. Keşke öyle olsaydı. Keşke bu Dünya , Ülkemiz, fikirlerimiz, insanlarımız bu kadar masum olsaydı. 29 Ekim'de şiirlerimizi marşlarımı okuyarak bayraklarımızla Cumhuriyeti kutladık. 10 Kasım'da da Atamızı anmak için Anıtkabir'e gidiyoruz. Tüm yüreklileri bekleriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI