ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Öngörü ve Karar


Bir orkestra
Ve bir Şirket.
Ve de bunları yöneten birer insan.

Orkestra da tüm enstrümanlar iyi durumda. 
Dinleyiciler müzik dinlemenin kültürüne sahip.
Her şey yerli yerinde.
Bu konserde orkestra şefliği yapmak zor mu?
Olmasa gerek.

Kötü şans, konserin yükselişi anında ön plandaki baş enstrümanlardan biri akord kaçırırsa veya başkemancının enstrümanının teli koparsa, bu durumda şefimiz her şey uygun konumdayken gösterdiği yönetim performansını sergileyebilir mi sizce?

Tabii ki hayır.

Peki bu şefin usta olup olmadığını ne zaman anlarız?
Tabii ki orkestranın ideal çalışma şartları bozulunca. Bir kriz oluşunca.

Eğer sakin konumda dinlediğimiz müzik kalitesini, düzenin bozulmasını takiben de alabiliyorsak, dinleyiciler ideal müzik yapma şartlarının o an için şu veya bu nedenle bozulduğunu fark etmiyorsa şefimiz ustadır.

Evet orkestra baş kemanının bir telinin konser anında koptuğunu ve de bu virtüözün devre dışı kaldığını, bir düşünün. Ve de dileyiciler bu aksaklıkları fark etmesinler. Yönetirken enstrümanları sürekli dinleyen gözlemleyen şefin o anda süratle vereceği bir karar sonucu ikinci keman baş enstrümanın yerini hemen, alabiliyorsa ve de en önemlisi provalarda bu durum öngörülerek gerekli geçişin vakti ve zamanı konusunda çalışma yapılmış ise aksaklığın dinleyiciler tarafından fark edilmesi mümkün değil.

Bu basit örnekten anladığımız kadarı ile yöneticinin sahip olması gereken en önemli vasıflardan biri süratli karar vermek diğeri ise öngörmek.

Evet, çok yönetici görmüşüzdür. Bir konuyu sizden dinler, yorumlatır ve tabii ki konunun sonuçlanmasının vereceği karara bağlı olduğunu da bilir. Bu kararın belirli bir sorumluluğu da beraberinde getireceğinin bilincindedir. Kısa bire süre içinde size döneceğim gibi bir ifadeyle görüşmeyi noktalarlar. Beklersiniz hayli uzun bir süre. Sonuç yoktur. Anlarsınız ki patron karar verme konusunda yavaştır. Bir süre sonra beklenilen karar verilir. Sonraki tablo ise daha sıkıcıdır sizin açınızdan. Zira iş işten geçmiştir. Geciken karar doğru olsa bile yapılması gereken uygulama geçerliliğini yitirmiştir.

Yöneticiler bu konuda örnek orkestra şefi gibi hassas ve öngörü sahibi olma durumundadır. Geç karar veren yönetici, birlikte çalıştığı insanları yönlendirebilecek bir profesyonel değildir.
Aslında yönetici bile değildir.
Etkili ve yetkili bir onu bu noktaya atamıştır, o kadar.YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin