İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Temmuz ayında Avrupa'da uçmadığımız ülke kalmayacak

Bu ay Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile röportaj yaptık.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 80 yaşındaki THY'nin son 10 yılda yaşamış olduğu muhteşem gelişme ve büyümeden, gerçekleştirdikleri eylem sonucu işten çıkarılan 305 kişiye, grev kararı alan sendikanın çalışanlar tarafından destek görmemesine kadar her konuyu sizler için Gökyüzü Haberci Dergisi'yle paylaştı.

Hamdi Topçu, 'Çok iyi bir ekiple çalışıyoruz, beyin göçünü yurtdışından Türkiye'ye döndürdüğümüze inanıyoruz, Türkiye'de imkân bulamamış ve yurtdışına gitmiş olan çok başarılı yöneticileri Türkiye'ye getirerek havacılık sektörüne kazandırdık. THY her zaman en iyilerle çalışmayı seçmiş ve bu çerçevede yapılanmış bir kuruluş.

Biz hep şunu diyoruz, 'Biz hep beraber başardık' tüm çalışanlarımızla birlikte bu noktaya geldik. Buna verdiğimiz önemi göstermek için de THY'nin bir uçağını tüm personelimizin fotoğraflarıyla giydirdik.

THY A.O'da 10.000 civarında bir çalışanımız vardı, şu an da 16.000 çalışanımız var. Diğer 17 şirketimizi de aynı çatı altında topladığımız zaman 32.500 çalışanımız olduğunu söyleyebiliriz. 2002'de yönetimi devraldığımızda THY'nin cirosu 1.2 milyar dolardı, şu anda ise 13 milyar dolar ciroya sahip.

Uçuş ağı konusunda 10 yılda 4 katına ulaştık, bugün 1030 kalkış yapılmakta. Bu da çok önemli bir nokta bizim için. Aynı zamanda bir de dünya rekoru kırdık. En çok ülkeye uçma rekoru şu anda 102 ülke oldu. 102 ülkeyle açık ara öndeyiz, bizi takip eden Air France 88 noktaya uçuyor. Afrika'da ve Avrupa'da tüm kıtalarda yer almaktan gurur duyuyoruz. Şu anda Avrupa'ya en çok uçan ikinci şirket konumundayız. Önümüzdeki aylarda muhtemelen 1. Sıraya yükseleceğiz. Temmuz ayında Estonya, Litvanya, Lüksemburg'a da uçtuğumuzda artık Avrupa'da uçmadığımız ülke kalmayacak.' Dedi.

++++++

Gökyüzü Haberci Dergisi olarak Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ı ziyaret ettik. Herkesin yakından takip ve merak ettiği Küçükçekmece İlçesi'nde gerçekleşecek olan Kentsel Dönüşümler hakkında bilgi aldık.

Küçükçekmecelilerin bu projeye ortak olmasının kendileri açısından çok daha faydalı olacağını belirten Başkan Yeniay, dönüşümü sağlanacak bölgedeki hak sahiplerine proje ortağı olmaları halinde projeden faydalanma süresinin sonuna kadar kira yardımı yapılacağını ifade etti. Bu sayede hiçbir vatandaşın mağdur olmayacağının altını çizen Aziz Yeniay, "Bizler belediye olarak koordinasyonu sağlayacak aracı kurumuz. Bu projeyle Türkiye'de ilk kez TOKİ vatandaşlarla ortak bir iş yapacak. Proje kapsamında yeni konut almak isteyen vatandaşlara, alternatif olarak göstereceğimiz daireler bile şimdiden hazır" dedi.

Dönüşüme tabi tutulacak alandaki piyasa değerleri SPK Gayrimenkul değerlendirme şirketlerine yaptırılarak vatandaşların mağduriyeti önlenmiştir.

Hak sahiplerine belirlenen değerin karşılığında üç ayrı seçenek sunulmuş olup vatandaş isteği doğrultusunda, ya hazır olan konutlardan daire alabilecek ya da tespit edilen bedel vatandaşa nakit olarak ödenecek. Bunun haricinde talep etmeleri halinde ise vatandaşlar projenin ortağı olarak kalacak ve yapılacak uygulama sonucunda oluşacak kârdan hissesi oranında hak sahipliği kazanabilecektir.

İlçemizde kentsel dönüşüm ile ilgili farklı noktalarda çalışmalar devam etmekte olup vatandaşlar bu çalışmalarla ilgili belediye bünyesinde oluşturulan kentsel dönüşüm bürosundan bilgi ve gerekli yasal süreçleri tamamlamak için yardım alabilecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner