ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

N'olacak Bu Memleketin Hali

Dün Bakırköy'e inmiştim. Sokak arası bir kafenin kaldırımında bulunan masalardan birine oturup bir çay içmek istedim. Gazeteye göz atarken ısrarlı bir korna'nın sessizliği bozduğunu duydum. Hali ile kafamı gazeteden kaldırdım ve önümüzde iki aracın kafa kafaya durduğunu gördüm. Özel aracı kullanan bir hanımefendi başını ön camdan çıkartarak " geldiğimi görmüyor musun, o kadar da korna çaldım, geri git " diye bağırıyordu. Ben içimden, diğer aracı kullanan beyefendi için ne olacak yani bir hanıma yol versen diye geçirirken caddenin karşı tarafındaki bir kaç bayan " hanımefendi ters yoldasınız bakın karşınızdaki aracın arkasında üç araç daha bekliyor türü bir şeyler söylediler. Ters yoldan ilerleme konusunda azimli ve kararlı olan hanımın tepkisi görülmeye değerdi. " Siz karışmayın, yol ters veya değil, size ne. Siz işinize bakın. Hem de bana bunu neden yaptığınızı biliyorum, başörtülüyüm diye böyle inat yapıyorsunuz, ayıptır " türü bir cümle ile içini boşalttı. Lütfen inanınız. Ben bu hanımefendinin başının örtülü olduğunu işte o anda fark ettim. Tabii ki bu sözler bazı insanları çileden çıkarttı ve hitabı hanımefendiden, hanıma çevirerek tartışmayı sürdürdüler. Yine başı örtülü olan yaşlı bir teyze " kızım başın kapalı veya açık olması size trafik kaidelerine uymama hakkı vermez, ayıp ediyorsun türü bir şeyler söylediyse de ters yoldaki hanım eli ve kolu ile boş ver, sana ne gibi her anlama gelebilecek bir hareket yaparak, diğer şoförle münakaşasını sürdürdü. Adamın sonunda " lanet olsun " dediğini ve arkasında sıralanan diğer iki aracı kullananlara " biz geri almaz isek, burada bekleyecek ve herkesi rahatsız edeceğiz, bari geri gidelim de kurtulalım" dediğini duydum. Başı örtülü hanımefendi zafer kazanmış muzaffer kumandan edası ile, aracına bindi ve etrafta anlamlı anlamlı bakarak sürdü . Arkasından insanlar haliyle davranışın yorumunu yapmaya başladılar. Bu yaşanandan en büyük rahatsızlığı kim duydu biliyor musunuz?. Aynı kafe' de oturan bir diğer türbanlı hanımefendi.

Politikacıların gündemde kalmasına özen gösterdiği ve zaman zaman temcit pilavı gibi masaya sürdükleri bu konunun insanlarımızı nasıl kamplaştırdığını düşündüm. Oysaki geçen hafta sonu torunumun gittiği yuva'da onun içeriden çıkmasını beklerken türbanlı bir hanımefendi kardeşimizle bahçedeki bankta yan yana oturup bir saat kadar sohbet etmiştik. Konu tabii ki torunlar ve memleketin haliydi. Ne kadar aydınlık bir yüz ve pırıl pırıl bir beyindi.

Önemli olan türbanınız değil hanımefendi. Önemli olan o türbanın altındaki beynin düşünce ve inancını ortaya koyuş şekli. Sizin bu tür uygunsuz davranışlar ile inanarak başını örten kardeşlerimize kötülük yapma hakkınız yok. Tıpkı aracınızı ters yoldan sürme hakkınızın olamayacağı gibi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter