Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Uçak biletine tavan fiyat geliyor

Bakanlık uçak bileti firmalarının fahiş fiyat uygulamasına son vermek için yeni bir adım attı. Bir süredir konuşulan ve çalışmaları sürdürülen Uçak biletlerine tavan fiyat uygulamasının Kurban Bayramı'dan sonra uygulanacağı açıklandı. Uçak bileti fiyatları ucuzlayacak mı? Yıllardır pahalıya uçanlar bu durumu sevinçle karşıladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, uçak biletlerinde tavan fiyat uygulamasının tamamlandığını belirterek, büyük ihtimalle bayram sonunda yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) 1 yıl boyunca iç hat uçuşlarında gerçekleşen fiyatları taradığını ve ortalama bir uçuş bilet fiyatı çıkardığını belirtti. SHGM'nin ayrıca tüm havayolu şirketleriyle görüşmeler yaptığını anlatan Yıldırım, çalışmanın tamamlandığını ve karar aşamasına gelindiğini ifade etti.
Uçuşlarda rezervasyonların önceden yapıldığını hatırlatan Yıldırım, bu nedenle uygulamanın büyük bir ihtimalle bayram sonunda yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:
"Burada dikkat etmemiz gereken konu; tavan fiyat koyduğumuzda ucuza seyahat etmenin önüne de geçmemiz lazım. Yukarıda sınır koyduğunuz zaman 100 liranın altında satılan biletlerin de daha yüksek bedele çıkma riski var, ona da dikkat ediyoruz. Ama bizim için öncelikli olan vatandaşımızın mağdur olmaması. Havayolu şirketleri de bu konuda sorumluluklarının bilincindeler. Böylece hep birlikte hem sektörü zora sokmayacak ama aynı zamanda vatandaşı rahatlatacak bir uygulamayı getirmiş olacağız. Böylece fırsatçıların da önüne geçmeyi hedefliyoruz."

Bakanlığın müdahalesi ile hafta sonları ve tatil dönemlerindeki bilet fiyatındaki artışın önüne geçilmiş olacak. Ancak yine de, ucuza seyahat etmek için uçuş planının mümkün olduğunca önceden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İNGİLİZCESİ

PRICE CAP FOR FLIGHT TICKETS

Ministry took a new step to put an end to outrageous prices of flight ticket companies. It has been announced that the enforcement of price cap for flight tickets which is at issue for a while will come in to effect after Eid-ul-Adha (Feast of Sacrifice). Will ticket prices become cheaper? The frequent fliers welcomed this.

The Ministry of Transport, Maritime and Communication Binali Yıldırım, expressed that the price cap enforcement is completed and is likely come in to effect shortly after the religious holiday.

Yıldırım said that General Directorate of Civil Aviation (SHGM) after a yearlong information retrieval about prices in domestic flights and set an average price to flight tickets. Expressing that SHGM had a series of negotiate with all airline companies, Yıldırım said the task has been completed and they came to an end.

Yıldırım reminded that flight reservations are been made beforehand, and therefore the enforcement will take effect most likely soon after the sacrifice holiday. Minister Yıldırım said:

"What we have to pay attention is; when we set a price cap we also have to prevent flying cheaply. When you set an upper limit, there is a risk for tickets to rise which are sold less than 100 TL; we also take this into account. But our priority is to take steps to stop unjust treatments against our citizens. Airline companies have the sense of responsibility in this regard. In this way will carry a regulation into effect which will not damage the sector and as well citizens will be relieved. Thus we also are aiming to get ahead of the opportunists."

Increase in price of tickets in weekends and holidays will be prevented with the intervention of the Ministry. But if you want to travel in a cheaper price you will still have to make your flight plan aforetime.

YAZARIN DİĞER YAZILARI