Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Limak'tan Kosova'yı uçuracak 140 milyon Euro'luk yatırım

Limak, 140 milyon euro yatırımla Priştina'nın yeni terminal binası ve ek tesislerini Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle açtı. Limak'ın patronu Nihat Özdemir, "Yeni terminal Kosova'nın dünyaya açılan kapısı olacak" dedi.

Havacılık sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın inşası ve işletmesini üstlenerek adım atan Limak'ın son yatırımı olan Kosova'nın dünyaya açılan tek havalimanı Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın yeni terminal binası ve ek tesisleri 140 milyon Euro yatırımla tamamlandı. Limak tarafından 'Yap- işlet- devret' modeli ile yapılan Kosava'daki Adem Yaşari Havalimanı yeni terminal binası ve ek tesislerin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından dün düzenlenen törenle yapıldı.

Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın (PIA) 20 yıl boyunca işletilmesi ve yeni terminal binasının inşası projesini 2010 yılında düzenlenen ihalede yüzde 90 Limak-yüzde 10 Aeroport de Lyon ortaklığında kurulan konsorsiyum kazanmıştı. Yeni yatırımların hizmete girmesiyle, yılda yaklaşık 2 milyon olan yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak.

Öte yandan Çalık-Limak ortaklığı da Kosova'da elektrik dağıtım hizmeti verecek.

TERMİNAL binası çevre dostu akıllı bina olarak inşa edildi. 42 bin 750 metrekarelik kapalı alana sahip yeni terminal binası kapsamında yeni bağlantı yolları ve hava trafik kulesi kuruldu. 4 yolcu köprüsü, 8 yolcu kapısı, 27 yolcu check-in kontuarı, 28 pasaport kontrol noktası bulunuyor. PIA, Yugoslavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb'den sonra en çok yolcu trafiğine sahip üçüncü havalimanı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI