İGA 100. Yıl
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Çin, havalimanlarını geliştirmek için TAV'ı tercih etti

TAV Havalimanları, Çin'de havalimanı işletmeciliği alanında eğitim verecek. TAV'ın bilgi birikimini kurumsallaştırarak dünyaya sunmak üzere kurulan TAV Aviation Minds tarafından hazırlanan eğitim ve gelişim programları, Çin Sivil Havalimanları Birliği'nin (CCAA) 2014 yılı eğitim kataloğuna girdi. Katalogda TAV tarafından hazırlanan ve havalimanları için yeni hatların pazarlanması, insan kaynakları yönetimi, entegre havalimanı operasyonları yönetimi ve etkin havalimanı işletmeciliği konularını kapsayan dört eğitim programı yer alacak.

Çin'de havacılık sektörü hızlı bir büyüme sergiliyor. Ülkede 2015'e kadar 82 yeni havalimanının açılması planlanıyor. CCAA, ülkedeki hava trafiğinin yüzde 99'unu kapsayan 106 havalimanını temsil ediyor.

Şubat 2013'te kurulan TAV Aviation Minds, ilk projesini Suudi Arabistan'ın Medine Havalimanı'nda gerçekleştirdi. Medine'de dört ay boyunca sürdürülen eğitim ve geliştirme programı kapsamında 258 katılımcıya 16 farklı alanda toplam 1368 saat eğitim verildi. Uygulanan programlar sonucunda, yolcu memnuniyetini artırıcı yeni uygulamalar geliştirildi, çalışan memnuniyetinde artış ve operasyonel süreçlerde verimlilik artışı sağlandı. Programın sonunda katılımcılar, TAV tarafından işletilen İstanbul Atatürk ve Gürcistan'daki Tiflis havalimanlarında pratik deneyim kazanma ve iş başı eğitim alma olanağı da buldu.

TAV Grubunun şirket içi eğitim platformu TAV Akademi bünyesinden çıkan TAV Aviation Minds, uçtan uca gelişim çözümleri ile havalimanlarının toplam kalite ve verimliliğini artırmayı hedefliyor.

İstanbul Yeni Havalimanı uygulama sözleşmesi imzalandı

İstanbul yeni havalimanı uygulama sözleşmesi; DHMİ Genel Müdürlüğü ile ihaleyi kazanan firmalar tarafından kurulan İGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı İşletme A.Ş. arasında imzalandı.

3 Mayıs 2013 tarihindeki ihalenin ardından İstanbul Yeni Havalimanı'nın ön sözleşmesi 20 Mayıs 2013 tarihinde yapılmıştı. Yeni Havalimanın uygulama sözleşmesi ve ekleri, UDH Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın onayının ardından DHMİ Genel Müdürlüğünde yapılan törenle imza altına alındı.

Uygulama sözleşmesi;  DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak ile  Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Limak İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Günal Mapa İnş. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nafiz Günal, Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu ve Kalyon İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter